Odchádzajú od vás šikovní ľudia? Pochopte ich
Jeden z vašich najlepších členov tímu za vami príde a oznámi, že odchádza. Ako prvá myšlienka vás napadne: „kým ho nahradíme?“. Viete však, prečo chce vlastne odísť? Možno ste sa nepochopili pri poslednom hodnotiacom pohovore alebo dostal ponuku do firmy, kde majú flexibilný pracovný čas a stolný futbal v kancelárii. Ako si vlastne v tíme udržať tých najlepších?
1. Neposkytujete priestor na sebarealizáciu
Aké máte očakávania od ľudí vo svojom tíme, viete veľmi dobre. Skúste sa však zamyslieť nad tým, čo očakávajú od firmy oni. Skúmajte, pýtajte sa a zabezpečte, aby sa talentovaní ľudia dostali k projektom a na pozície, ktoré ich motivujú. Aby cítili, že vo vašej firme môžu využiť svoj potenciál a ich kariéra napreduje.
2. Hodnotiace pohovory raz za rok nestačia
Nespoliehajte sa na to, že so šikovnými a ambicióznymi ľuďmi sa stačí raz za rok porozprávať a spýtať sa ich, čo by chceli robiť ďalej. Ľudia s ambíciami bývajú často netrpezliví. Neobmedzujte sa len na oficiálne hodnotiace pohovory. Vytvorte priestor na diskusiu, aby mali pocit, že ak majú niečo na srdci, majú u vás vždy dvere otvorené. Nenechajte talenty odísť len preto, lebo ste nemali čas sa porozprávať.
3. Vo firme chýba kreatívne prostredie
Ak chcete, aby sa vaši zamestnanci učili nové veci, nemusíte ich hneď posielať na drahé školenia a konferencie. Podporte nové interné projekty a workshopy, kde môžu vaše talenty využiť svoje schopnosti a naučiť sa niečo nové. Ukážte im, že vám na nich záleží a že chcete investovať do ich progresu.
4. Nezaujímate sa aj o ich koníčky a iné zručnosti
Ak chcete vo firme vytvoriť priateľské prostredie, zaujímajte sa o to, čo robia členovia vášho tímu vo voľnom čase. Váš talentovaný grafik možno po nociach dizajnuje nové fonty alebo má kapelu. Skúste porozmýšľať, ako by ste aj tieto „nepracovné“ zručnosti či záľuby dali zakomponovať do pracovného života a uvidíte, že sa zamestnancom nebude chcieť odchádzať. A možno budete mať aj program na váš najbližší vianočný večierok
5. Nováčikovia nemajú mentorov
Každý nováčik, aj keď má super vzdelanie, energiu do práce a talent, sa bude počas prvých týždňov vo vašej firme cítiť v niektorých ohľadoch stratený. Mentor z radov služobne starších kolegov, na ktorého sa môže obrátiť v pracovných, ale aj iných otázkach (napríklad kam ísť na obed v okolí práce), je pre každého nováčika na nezaplatenie. Najväčší benefit vám tento systém prinesie, ak to nebude jeho oficiálny nadriadený, ale pôjde skôr o podporu na neformálnej úrovni. Z takéhoto vzťahu a odovzdávania skúseností či nových nápadov budú nakoniec benefitovať obe strany.
Totižto najúčinnejším spôsobom, ako dlhodobo udržať talenty vo vašej firme je, keď firmu nebudete budovať čisto len na svoj obraz, ale otvoríte sa tomu, čo je dôležité pre vašich kľúčových ľudí.
Zaujímajú vás ďalšie tipy na zlepšenie? Príďte na HRLeaders
Museli by ste si prečítať mnoho článkov, aby ste dostali toľko hodnotných informácií, ako na konferencii HRLeaders. Tohtoročnou témou je 5 smrteľných hriechov HR – ako sa vyvarovať chýb, ktoré by nás v budúcnosti mohli mrzieť. HRLeaders sa uskutoční 11.6.2015 v priestoroch lode River’s club (Bratislava). Program konferencie tvoria špičkoví profesionáli z oblasti ľudských zdrojov a manažmentu a poriadna dávka networkingu.
Zdroje: Erika Lucas, Top tips for keeping young, talented employees, CezanneHR.com
Chris Ostoich, 5 Unconventional Ways To Keep Your Most Talented Employees From Leaving, FastCompany.com