Nočná sova alebo ranné vtáča?
Preklínate každé ráno, keď vám o 6.30 zvoní budík a vy sa musíte takmer poslepiačky „teleportovať“ z postele do práce. A keď sa do tej postele konečne večer vrátite, tak zase neviete zaspať. Ste typickou „sovou“ vo svete ranných vtáčat. A možno ste sa nad tým doteraz ani nezamysleli.
Svet je nastavený tak, že väčšina ľudí pracuje od deviatej do piatej a nikto sa ich nepýta, či sú práve vtedy najproduktívnejší. O čo ľahšie by sa nám žilo, keby každý pracoval vtedy, keď mu to najviac myslí. Podľa niektorých odborníkov sa ľudia v závislosti od najvyššej produktivity a bdelosti počas dňa delia na tzv. ranné vtáčatá a nočné sovy. Ku ktorým patríte vy a aké sú výhody a nevýhody vášho „živočíšneho druhu“?
Ranné vtáča
Podľa niektorých štúdií (konkrétne štúdie nájdete v zdrojových článkoch)
ranné vtáčatá bývajú oproti nočným sovám svedomitejšie. Ľudia, ktorí si ráno radi privstanú sú tiež emocionálne stabilnejší a pozitívnejšie naladení.
Ďalšia štúdia poukazuje na to, že títo ľudia sú proaktívnejší, v škole majú lepšie známky a tiež sa im veľmi dobre darí v biznise. „Ranní“ ľudia sa vedia dobre zhostiť problémov a minimalizovať ich.
Sova
Podľa štúdie kontroverzného psychológa Satoshi Kanazawu majú ľudia s vyšším IQ tendenciu byť „nočnými vtákmi“. Ďalší vedci prišli na to, že ľudia, ktorí vstávajú skoro ráno potrebujú dokopy viac času na oddych, ako ľudia, čo vstávajú v neskorších hodinách. Tiež sa vedia v poobedňajších hodinách lepšie sústrediť. Štúdie poukazujú na to, že ľudia, čo si radi pospia bývajú menej zodpovední a emocionálne stabilní a môžu trpieť depresiou alebo závislosťami. To všetko však môže byť spôsobené práve tým, že sa celý život snažia prispôsobiť životnému štýlu ranných vtáčat. Dá sa to vôbec? Ak áno, ako? To všetko si rozoberieme v nasledujúcom blogu.
Zdroje:
From Early Bird to Night Owl, The Bulletproof
Sammy Nickalls, 5 Benefits to Being a Night Owl in an Early Bird World, inspiyr.com