Nie je manažér ako manažér
Končíte vysokú školu, „odmakali“ ste si päť rokov, popri štúdiu ste stihli nadobudnúť aj prvé pracovné skúsenosti a teraz prišiel váš čas. Chcete sa stať manažérom. Veď na to ste študovali, aby ste riadili ľudí a nie aby ste robili niekomu asistenta. Prídete na pracovný pohovor a túto vašu predstavu sebavedomo odprezentujete. No, nakoniec vás personalista kontaktuje, že si vybrali niekoho iného. Znie vám to povedome?
S čerstvými absolventmi sa na pracovných pohovoroch stretávam často. Keď v rámci rozhovoru prídeme k téme, že už si dlhšie nevedia nájsť prácu. Ako prvé ma zaujíma, na aké pozície sa vlastne hlásia. Pravidelne sa mi stáva, že mi povedia, že reagujú prevažne na manažérske pozície. Mať ambície, je úplne v poriadku. Ale treba si zložiť ružové okuliare a realisticky sa pozrieť na situáciu na pracovnom trhu. Poďme teda po poriadku.
Kto je vlastne ten manažér?
Manažérov máme zafixovaných ako dravých a úspešných ľudí s tučným platom, ktorí rozdávajú úlohy podriadeným a potom zožnú za výsledky ocenenie. Manažér však nie je len ten, čo riadi ľudí. Plne zodpovedá za výkon tímu, mal by byť lídrom, vizionárom a zvládať tlaky zo všetkých strán. Na toto všetko sú potrebné viaceré schopnosti a nie len akademické vedomosti.
Ako teda prezentovať na pohovore svoje ambície?
Ak ste na pracovnom pohovore s manažérom spoločnosti a hneď na neho „vybalíte“, že chcete byť manažérom (či už hneď teraz alebo za 5 rokov), môžete si pod sebou podpíliť konár. Práve takéto vyjadrenia a prehnané očakávania pôsobia nevyzreto. A kto by chcel prijať človeka, ktorý má ambíciu vás nahradiť?
Buďte radšej striedmi a prezentuje to, čo sa chcete naučiť.
Ak sa chcete odprezentovať vašimi schopnosťami, pripravte si konkrétne príklady kedy sa tieto vaše vlastnosti prejavili a pomohli vám splniť úlohu (či už pracovnú úlohu, školské zadanie alebo situáciu z vášho súkromného života).
Ako si teda ísť za svojím snom?
- Univerzálny návod neexistuje avšak možností je viacero:
- Vytipujte si spoločnosť a oblasť, v ktorej si viete predstaviť dlhodobejšie pôsobiť a kde sa môžete postupne vypracovať na vyššie pozície.
- Väčšina spoločností preferuje si svojich manažérov „vychovať“. Aj preto vytvárajú rôzne „Graduate programy“ kde máte možnosť prejsť si viacerými oddeleniami a zistiť, ktorá oblasť by vám najviac sedela.
- Nelimitujte sa len pracovnými portálmi – k najzaujímavejším kariérnym príležitostiam sa dostanete úplne inak.
- Pracujete vo firme, kde je super tím, práca vás baví, ale máte pocit, že váš potenciál nie je úplne naplnený? Nedávajte hneď výpoveď, ale skúste si svoj „dream job“ sami vytvoriť. Pripravte si koncepciu a porozprávajte sa o nej so svojim nadriadeným.
Cesta k roli manažéra nie je vždy priamočiara. A určite nie je otázkou niekoľkých týždňov. Preto nezúfajte, pracujte na sebe, buďte proaktívni a snažte sa odlíšiť od ostatných. Držím vám palce!