Návrat do práce po Vianociach. Ako na to?
Ako ste prežili Vianoce? Neskoré prebúdzanie a vylihovanie v posteli, pozeranie obľúbených rozprávok, celodenné športové aktivity, gastronomické zážitky u rodičov, starkej, priateľov… Určite to bolo krásne, no krátke. Dlho očakávaný vianočno-sviatočný oddych sa skončil mihnutím oka. Vedci nazvali návrat k našej bežnej rutine „sociálny jet lag“, čo sú v preklade sociálne komplikácie spojené s narušením biorytmu. Príznakmi môžu byť ťažkosti so spánkom, poruchy trávenia, problémy s koncentráciou a pamäťou, pocit pomalosti a nedostatku energie, či celková únava. Že sa vám chce plakať už len pri predstave toho čo vás čaká? Nezúfajte. Prinášame vám niekoľko tipov ako nechuť z návratu do práce po Vianociach poraziť.
Nalaďte si myseľ na pozitívnu vlnu
Možno sa vám to zdá ako klišé, no najdôležitejšou vecou je nastavenie vášho vnútorného postoja. Skúste sa do práce tešiť. Niečo sa končí a niečo sa začína. Kolegovia, nové výzvy, nové skúsenosti, nový kalendárny rok = tabula rasa s možnosťou veľa toho zmeniť. Za pozitívum návratu sa dá považovať hociktorá pre vás podstatná maličkosť, trebárs aj kvalitné presso z firemného kávovaru. Pripomeňte si všetko, vďaka čomu vás práca baví. Ak ste ani po dlhom rozmýšľaní nenašli veľa dôvodov na radosť, asi nastala tá správna chvíľa poobzerať sa po niečom novom. :) Hlavná rada znie: myslite pozitívne.
Plánujte „ostošesť“
Ďalšou užitočnou radou je plánovať v predstihu. Väčšina ľudí chce mať pred sviatkami hotové všetko potrebné, no na návrat pri tom nemyslia. Ešte stále však nie je neskoro. Deň pred príchodom do práce si prejdite váš pracovný kalendár a naplánujte si hodiny pre kontrolu mailov a vykonanie iných potrebných náležitostí. Prvý deň po príchode sa tak vyhnete nečakaným udalostiam a stretnutiam, ktoré vám doň kolegovia už nebudú môcť pridať. Ak vám to charakter práce nedovolí pripravte sa inak. Príďte do práce skôr ako ostatní a doprajte si ráno bez stresu. V rámci prvého dňa alebo týždňa rátajte aj s otázkami o vašom „dovolenkovaní“. Opis sviatočných radovánok vám môže zabrať značnú časť pracovného času a sústredenia. Snažte sa ho preto skrátiť alebo rovno presunúť na obednú prestávku.
Upracte si/sa :)
Nakopili sa nie len e-maily, ale aj papiere na stole? Ak neviete čo skôr, jednoducho si v rýchlosti všetko prejdite a nastavte si priority. Menej podstatné veci však priveľmi neodkladajte, môžu vás totiž ľahko dobehnúť. Snažte sa ich vybaviť čím skôr, aby ste mohli pracovať za čistým stolom. Pozor na to, aby so vzrastajúcim počtom úloh priamoúmerne nerástla aj vaša snaha robiť viac vecí naraz. Nezačínajte ani tým, čo vám prvé „cestou cvengne do nosa“. Spomeňte si na akom projekte ste pracovali pred odchodom a písomne si stanovte 5 najdôležitejších vecí, ktoré chcete stihnúť v prvom týždni. Naozaj to pomáha.
Vyhnite sa nepotrebným rušiteľom
Ak ste šťastlivec, ktorý si ľahko vytvorí vlastnú „autistickú pracovnú bublinu“, môžete tento odsek preskočiť. Pre nás smrteľníkov, ktorým dá občas sústredenie a koncentrácia zabrať, je tu osvedčený tip. Aspoň na prvý posviatočný týždeň si vypnite súkromný telefón, sociálne siete a nepotrebné aplikácie s vyskakujúcimi notifikáciami. Rádio nahraďte obľúbeným playlistom, ktorý vám dokáže zlepšiť náladu. :)
Nastavte rovnováhu práce a voľného času
Úsmev, obľúbená hudba, či dobrý obed s priateľmi je to, čo vám zaručene zlepší náladu aj počas prvého týždňa po návrate do práce. Doprajte si častejšie prestávky, skončite vtedy kedy máte a neťahajte nadčasy. Radšej si choďte po práci zacvičiť, dočítajte tú knihu čo ste dostali od Ježiška, alebo jednoducho robte veci, ktoré vás tešia. Zabehnutie do starých koľají môže chvíľu trvať, no hlavne ostaňte kľudný, uvoľnený a sústredený. Dostanete sa do toho skôr než sa nazdáte. Pamätajte, všetci sú na tej istej lodi a niektorí museli skočiť do vody dokonca ešte skôr ako vy… ;)
Zdroje:
www.telegraph.co.uk/women/work/how-to-go-back-to-work-after-christmas-without-wanting-to-cry-at/