Mám nad 50. Ako si dnes nájdem prácu?
Aj napriek tomu, že sa v poslednom čase z viacerých strán hrnú informácie o tom, aké je ťažké nájsť si prácu po 50-tke, dôležité je postaviť sa k celej veci pozitívne a veriť si. Skúste sa najskôr zamyslieť, či naozaj cítite vo vašom profesnom pôsobení rozdiel oproti tomu, keď ste mali 35. Nebude rozdiel len v zopár šedivých vlasoch a mimických vráskach? :)
Ak sami rezignujete hneď na začiatku celého procesu hľadania novej práce, je veľká pravdepodobnosť, že svojím postojom ovplyvníte aj samotného zástupcu spoločnosti. Môžete pôsobiť pasívne a bez energie. Myslím si, že dynamika prejavu a pozitívne vyžarovanie nie je otázka veku. Počas svojej praxe som sa stretla aj s mladými ľuďmi, ktorí nemali ani z polovice taký elán do práce a života ako starší kandidáti.
Čo vám pomôže uspieť pri hľadaní práce?
- Šance nájsť si prácu určite zvyšuje proaktivita. Výberové procesy sa taktiež posunuli do modernejšej roviny. Je dôležité, aby ste sa oboznámili so súčasnými trendmi v HR – spoznajte online pracovné portály, profesionálne sociálne siete (ako LinkedIn), a zriaďte si svoj LinkedIn profil, buďte v kontakte s ľuďmi zo svojho oboru a z HR.
- To isté platí v rámci prípravy na pohovor. Odporúčam naštudovať si behaviorálnu metódu vedenia pohovorov. Počas rozhovoru sa snažte byť čo najkonkrétnejší, jasný a vecný. Ako starší kandidát za sebou máte aj veľké množstvo skúseností. Treba však pozorne počúvať, na čo sa HRista pýta a odpovedať čo najvýstižnejšie, najtrefnejšie.
- Pri predstavovaní svojho profesného profilu odporúčam zamerať sa na posledné 3 pozície, spomenúť najvýraznejšie úspechy a ich hlavné zodpovednosti. Treba mať na pamäti, že interview trvá zväčša 1 hodinu, čo žiaľ neumožňuje detailne rozobrať všetky pracovné skúsenosti staršieho kandidáta.
- Zamyslite sa nad vašou konkurenciou. Snažte sa zamestnávateľovi odprezentovať vaše silné stránky a to, v čom sa líšite od iných, mladších uchádzačov. Najväčšiu devízu starších kandidátov vidím práve v ich skúsenostiach, nielen pracovných, ale aj životných. Teda na pohovoroch pôsobia vyzretejšie, majú jasnejšiu predstavu o tom, čo hľadajú, čo ich motivuje.
- Pripravte sa na to byť flexibilný. Spoločnosti majú v súčasnosti záujem o zamestnancov, ktorí sú schopní adaptovať sa na nový štýl práce a nové technológie.
- Zároveň nereagujte na pozície, ktoré sú mimo vašich pracovných skúseností. Zamerajte sa na konkrétnu oblasť, v ktorej ste doma a v ktorej viete zamestnávateľovi poskytnúť najväčšiu pridanú hodnotu.
- Určite sa treba vyzbrojiť aj dávkou trpezlivosti, aby ste neskĺzli do stavu, že zoberiete prvú ponuku, ktorá príde, len preto aby ste mali prácu. Skúste myslieť aj na dlhodobý horizont a vyberajte si pozíciu tak, aby ste si v nej vedeli predstaviť zotrvať aspoň 5 rokov.
Vzhľadom na demografický vývoj a nárast generácie starších zamestnancov je isté, že o pár rokov sa pracovný trh bude musieť upraviť a získanie dobrej pracovnej pozície nebude výsadou mladšej generácie.
Nezabúdajte, že vek je iba číslo a kráčajte s dobou. Stále môžete byť prínosom pre súčasných zamestnávateľov, aj napriek tomu, že ráno cestou do práce si budete pospevovať Queen alebo Donnu Summer.
Zdroje: Jeffrey Newman, Why You Need to Keep Your Profile, Brand and Resume Up to Date, UndercoverRecruiter.com
Lysha Holmes, Recruitment: Is Age Really a Problem?, UndercoverRecruiter.com
tema velmi dobra,ale neucinna,zbalit kufre a von za pracou,tam nikto neriesi vas vek,iba to co dokazete a samozrejme aj financne uspejete.Slovensko je krajina ,kde treba zatvorit dvere a nechat navzdy zatvorene.
Ďakujem za postreh. Vek naozaj nemusí byť obmedzením ani pre nový začiatok v zahraničí – a je to jedna z alternatív, ako takúto situáciu riešiť. Určite je pravdou, že Slovensko je vo viacerých veciach ešte stále konzervatívnejšie ako západné krajiny, ale myslím, že zaujímavé pracovné príležitosti máme aj doma :)