Koniec flexibility – novelizácia Zákonníka práce o agentúrnom zamestnávaní
Od 1.3.2015 sú v platnosti zmeny Zákonníka práce, ktoré sa týkajú aj agentúrneho zamestnávania. Spísali sme vám prehľad najdôležitejších zmien ako aj náš pohľad, čo tieto zmeny prinesú do praxe.
- Pracovné cesty dočasne prideleného zamestnanca: na pracovnú cestu bude môcť zamestnanca vyslať len užívateľský zamestnávateľ.
- Reťazenie pridelení: užívateľský zamestnávateľ nemôže prideliť zamestnanca ďalšiemu užívateľskému zamestnávateľovi.
- Dĺžka dočasného pridelenia: po novom môže byť dočasné pridelenie dohodnuté najdlhšie na 24 mesiacov. V rámci tohto obdobia môže byť predĺžené maximálne 4-krát. Táto podmienka sa netýka jedine situácie, kedy je dočasné pridelenie dohodnuté na obdobie zastupovania počas materskej alebo rodičovskej dovolenky, dovolenky bezprostredne nadväzujúcej na materskú alebo rodičovskú dovolenku, dočasnej PN alebo dlhodobého uvoľnenia na výkon verejnej alebo odborovej funkcie.
- Automatický vznik pracovného pomeru: zamestnanec sa automaticky stane kmeňovým zamestnancom užívateľského zamestnávateľa, ak sa porušia podmienky o dobe pridelenia (teda 24 mesiacov) alebo o možnosti predĺženia.
- Evidencia dočasne pridelených zamestnancov: užívateľský zamestnávateľ je povinný viesť evidenciu dočasne pridelených zamestnancov s informáciami o zamestnancovi, agentúre dočasného zamestnávania, dátume vzniku a skončení dočasného pridelenia.
Podľa našich skúseností, niektoré zo zmien v zákonníku hrajú priamo proti podstate agentúrneho zamestnávania. To totiž slúži firmám predovšetkým v situáciách, kedy potrebujú zabezpečiť flexibilitu pracovnej sily v závislosti od vývoja objednávok. A podľa novelizácie už nebude možné dočasne prideliť zamestnanca na obdobie trvania objednávky / zákazky, ale len na stanovené obdobie presne vymedzené dátumom skončenia pridelenia. Väčšina firiem však vopred nedokáže presne určiť, ako sa budú objednávky vyvíjať.
Zamestnancovi bude potrebné v takom prípade vyplatiť odstupné, čo firmám výrazne zvýši náklady. Rovnaký efekt bude mať i ustanovenie, že prostredníctvom agentúry bude môcť človek v danej firme pracovať najviac 24 mesiacov. Zákon sa snaží tlačiť firmy k tomu, aby takéhoto človeka zamestnali ako kmeňového zamestnanca. V praxi to však dopadne často tak, že človek o agentúrnu prácu po roku príde a bude potrebné najať a zaškoľovať nového. Výsledkom je, že z flexibility, ktorú agentúrne zamestnávanie umožňuje, veľa nezostane.
Zdroje: Predpis č. 311/2001 Z. z., ZakonyPreLudi.sk
Zmeny v Zákonníku práce od 1.3.2015, Daneapravo.sk
Zmeny v Zákonníku práce, zákone o cestovných náhradách a zákone o službách zamestnanosti v súvislosti s agentúrnym zamestnávaním a dočasným prideľovaním zamestnancov, Dashofer.sk