Koľko rečí vieš… o toľkokrát viac máš pracovných príležitostí
Učili ste sa na strednej škole štyri roky nemčinu, no keďže na výške na ňu už nebol čas, tak ste to nechali? Dali ste si na univerzite ako voliteľný predmet španielčinu ale pri „Buenos dias“ sa vaša konverzácia skončí? Je to škoda, a to nielen z pohľadu výhod ktoré ovládanie cudzích jazykov prináša pri cestovaní a získavaní informácií, ale aj pri možnostiach ktoré aktívna nemčina či francúzština otvára na pracovnom trhu.
Zamakať na svojich jazykových schopnostiach sa oplatí. Hovorí za mňa moja vlastná skúsenosť. Vďaka znalosti francúzštiny a angličtiny som ako absolventka dostala možnosť vstúpiť do sveta HR, aj keď som v tejto oblasti nemala prax. Pracovala som na medzinárodnom projekte náboru zamestnancov, kde som si vycibrila svoje komunikačné zručnosti a získala cenné skúsenosti s vedením pohovorov. Aj keď som vo svojej prvej práci neostala, výrazne ovplyvnila moje ďalšie kariérne smerovanie.
Angličtina naša každodenná
O tom, aká dôležitá je znalosť angličtiny, počúvate určite stále. Len v minulom roku každá druhá pracovná ponuka zverejnená na pracovnom portáli Profesia obsahovala požiadavku na znalosť angličtiny. Najviac vyžadovanou zručnosťou v pracovných ponukách sú jazykové zručnosti na pokročilej úrovni. Takýchto pracovných ponúk bolo výrazne viac ako tých, ktoré vyžadovali napríklad počítačové alebo administratívne znalosti.
Práve znalosť ďaľšieho cudzieho jazyka vás môže pri hľadaní práce výrazne odlíšiť od konkurencie a rovestníkov, ktorí práve vstupujú na pracovný trh. Odhliadnúc od angličtiny je druhým najžiadanejším jazykom nemčina a z väčším odstupom maďarčina. Prvú štvorku uzatvára francúzština. Žiadaná je aj taliančina, poľština a španielčina. Aj keď druhý jazyk (po angličtine) častokrát nemusí byť podmienkou, môže to byť veľká výhoda, vďaka ktorej sa môžete dostať k novým príležitostiam – napríklad zaujímavým medzinárodným projektom.
Nemám čas ani peniaze (a iné výhovorky…)
Dnes máme prístup k množstvu zdrojov kde si môžeme svoje jazykové znalosti vylepšiť alebo ich „od piky“ získať. Netreba zdôrazňovať univerzitné výmenné programy, do ktorých sa môžete zapojiť. Keď sa necítite na dlhší pobyt v zahraničí alebo vám chýba individuálny prístup, určite sa oplatí zainvestovať do jazykových kurzov. Úsilie aj financie sa vám môžu vrátit v podobe zaujímavej práce. Existuje aj iná cesta, ktorá vyžaduje síce väčšiu dávku sebazaprenia ale verím, že čas venovaný samoštúdiu nebudete ľutovať a nepocíti to ani váš mesačný rozpočet.
Ako príklad uvádzam dva tipy, ktoré vám pomôžu posunúť sa z „Buenos dias“ na predstavenie sa v španielčine na pracovnom pohovore:
Aplikácie
Existuje množstvo aplikácií zdarma zameraných na učenie sa jazykov. Tu nájdete pár tipov.
Internetové rádiá
Aj počúvaním (či už vedome alebo nie) zlepšujeme svoje jazykové schopnosti. Internetových rádií je neúrekom, aj BBC streamuje v rôznych svetových jazykoch. Ja si napríklad občas pri varení pustím FranceInfo, francúzsky spravodajský kanál, kde môžete nachytať aj business slovíčka.
Takže, na čo ešte čakáte? Stiahnite si aplikáciu do svojho telefónu a pustite sa do toho.