Intuícia vám tú pravú kariéru nevyberie
Viete, že každý z nás strávi za svoj život v práci minimálne 80 000 hodín? Všetci vieme, že čas je vzácny. Sú dni, kedy si lámeme hlavu nad tým, čomu venujeme najbližších 30 minút. A aj jedna hodina „navyše“ vie spraviť zázraky (na túto tému odporúčam prečítať si článok The Tail End, no späť k našej hlavnej téme :) ). Keď si vyberáme svoju kariéru, dostávame rady ako „vyber si, čo cítiš“, alebo „rob, čo ťa baví“. My sa ale rozhodujeme čo budeme robiť 80 000 hodín nášho života. Preto si proces, ako dospieť k tomuto rozhodnutiu, zaslúži oveľa väčšiu (a premyslenejšiu) pozornosť.
1. Otázka „čo chcem v živote robiť“ je zbytočná
Ste na štarte. Zmaturovali ste, alebo zoštátnicovali. A príde otázka, „Čo chceš v živote robiť?“. Pri počte možností, ktoré dnes máte, musí táto otázka v každom mladom človeku vyvolať enormný tlak. Ten, keďže nie sme stroje, môže viesť k nesprávnym krokom. V skutočnosti stojíte pred oveľa jednoduchšími otázkami: „Aké zručnosti si chcem najbližší rok – dva zlepšovať?“, alebo „V akom type spoločnosti chcem získať svoje prvé pracovné skúsenosti?“. Vaša budúca kariéra je séria malých krokov. Podľa toho zvoľte spôsob, akým si ju vyberáte. Znížite tak pocit tlaku z veľkého rozhodnutia a zároveň zvýšite šance, že sa rozhodnete správne.
2. Ak chcete prácu, ktorú budete milovať, nenasledujte svoje pocity…
Ani my recruiteri nevyberáme kandidátov na základe pocitov (aj keď si to mnohí myslia…). Keby sme to tak robili, nikomu by to neprišlo správne. Keď ste na opačnej strane a vyberáte si prácu vy, situácia je úplne rovnaká. Pocity (či intuícia) nie sú dostatočným podkladom na rozhodnutie. Štúdie ukázali, že nás v prípade kariérnych rozhodnutí dokonca klamú. Doplňte ich premysleným zoznamom svojich kariérnych priorít a preferencií.
Ak chcete využiť svoj rozum na maximum, každú svoju pracovnú preferenciu pred spísaním spochybnite. „Prečo chcem v práci samostatnosť? Naozaj som typ, čo rád dosahuje výsledky sólo? Mám takú skúsenosť zo školy, alebo predošlej práce?“.
3. … pocity môže efektívne nahradiť tabuľka
Teraz si urobte tabuľku (áno, myslím to vážne:) ). Do stĺpca spíšte všetky vaše preferencie a do riadku napíšte jednotlivé pozície, ktoré zvažujete. Teraz si ku každej pozícii, pripíšte bodové ohodnotenie, nakoľko spĺňa pozícia vybrané kritérium.
Ak je vašim cieľom pravidelný kontakt s manažérmi, pre ktorých pozíciu obsadzujete, kariéra v internom HR sa môže vyzerať ako tá správna cesta. Keď vám ale na druhý deň napadne, že by ste chceli mať väčšiu samostatnosť, zrazu sa zdá agentúra vhodnejšia. Mozog má totiž problém pri rozhodovaní vnímať rôzne faktory a možnosti. Spraviť tento proces na papieri je pritom veľmi jednoduché a môže vám priniesť prekvapivý a prospešný výsledok.
4. Nezabudnite, že neviete všetko
Keď ste priraďovali body do tabuľky, pri ktorom ste najviac zaváhali? Ktoré číslo bolo len odhadom? Ja som si nebola istá pri kreativite. Opäť sa ale nespoliehajte len na pocit. Spravte si prieskum na internete, čítajte inzeráty, raďte sa s ľuďmi vo vašom okolí, ktorí v danej oblasti pracujú. Vďaka tabuľke sa však nemusíte pýtať všeobecné, „Myslíš, že budem spokojný v internom HR?“ ale „Ako často môžem v internom HR prinášať nové riešenia?“.
5. Rozhodnite sa
Na záver vášho prieskumu zoberte najlepšie hodnotené pozície (dve až päť) a ešte raz ich ohodnoťte na základe vašich kritérií bodmi od nula po desať. S novými poznatkami sa vaše bodovanie môže zmeniť. Neznamená to však, že nakoniec sa musíte rozhodnúť pre kariéru, v ktorej vám vyšlo najviac bodov. Tento systém vám však pomôže podložiť alebo vyvrátiť vašu intuíciu.
Analytický prístup k životným rozhodnutiam, obzvlášť ak ide o kariéru, môže priniesť ovocie v podobe naplnených snov. Z vlastnej skúsenosti ešte rada na záver: neanalyzujte pridlho! Nakoniec je dôležité jednoducho urobiť rozhodnutie, „vstať zo stoličky“ a začať konať. Držím vám palce!
Zaujala vás táto téma? Prečítajte si viac v článku:
Jess Whittlestone, The complete guide to choosing a career, Quartz