HR systém: nočná mora alebo najlepší pomocník
Nedávno sa nás zišlo viacero profesionálov z HR a po krátkej diskusii viacerí priznali, že v efektívnej práci s uchádzačmi im bráni jediné – nefungujúci (alebo neexistujúci) informačný systém. Na evidenciu uchádzačov o prácu totiž používajú Excel tabuľky alebo majú sofistikovanejšie IT riešenie, ktoré však vôbec nezodpovedá tomu, čo by skutočne potrebovali. Rozmýšľala som, ktorá zo skupín je na tom vlastne horšie..
Pred otázkou výberu HR systému sme pred pár rokmi stáli aj my. Asi rok potom, čo sme systém zmenili, sme spísali svoje skúsenosti do blogu. V tom čase sme sa rozhodli pre riešenie, ktoré nám umožňovalo široké možnosti prispôsobenia na naše procesy. To je jedna z ciest, ktorou sa môžete vydať – ak už máte zabehnuté procesy a relatívne široký tím, bude pre vás efektívnejšie „ohnúť“ systém na to, čo už u vás funguje.
Na druhej strane, ak ste natoľko flexibilní, že sa viete prispôsobiť, môže byť pre vás lepšou voľbou vybrať si niektoré z cloudových riešení. Zväčša sú už „ready“ na to, aby ste ho začali používať, implementácia trvá len niekoľko týždňov a v rámci systému si už prispôsobíte len drobnosti.
Aké máte teda možnosti na trhu HR systémov?
V júli tohto roku vstúpil do biznisu s HR riešeniami aj Google zo svojim Google Hire. Očakávania boli prirodzene vysoké. V čom vidím jeho výhody a nevýhody?
Výhody:
- Jednotlivé kroky náborového procesu si môžete upraviť na každú pozíciu
- Súčasťou je aj nástroj na získavanie spätnej väzby od kandidátov na absolvovaný pracovný pohovor
- Vaša kariérna stránka bude prispôsobená vyhľadávaciemu algoritmu na Google, čo bude vašou konkurenčnou výhodou
- Google Hire umožňuje priame prepojenie s ostatnými nástrojmi od Google – napríklad kalendárom (čo môže zrýchliť proces plánovania pohovorov).
Nevýhody: aktuálne dostupné len pre USA
Zhodnotenie: nástroj vhodny skôr pre malé / stredne veľké firmy, ktoré potrebujú jednoduché riešenie pre prácu s uchádzačmi o prácu a už aktuálne využívajú ostatné nástroje od Google.
Ďalšie globálne riešenia:
- Workable – intuitívny interface, užívateľsky prívetivý, možnosť vyhľadávať na jednom mieste nielen v životopisoch kandidátov, ktorých máte v internej databáze, ale aj externe na rôznych sociálnych sieťach.
- Calamari – vhodný nielen pre recruitment, ale aj ďalšie HR procesy ako plánovanie dovoleniek, sledovanie dochádzky. Výhodou je tiež možnosť prepojenia s rôznymi nástrojmi na projektový manažment ako JIRA, Basecamp, Asana.
- Kronos Workforce – umožňuje na jednom mieste integrovať celú HR agendu od recruitmentu, onboardingu, performance manažmentu, cez dochádzku až po spracovanie miezd. Ak potrebujete riešiť len jednu časť z vyššie spomenutých oblastí, môže byť toto riešenie pre vás príliš robustné.
HR systémy vyvíjané slovenskými firmami: Recru, Hour, Vema, Happy HR a mnohé ďalšie
A na záver? Takmer dvojročná skúsenosť zo správou HR systému v dvoch krajinách s viac ako 40 používateľmi ma priviedlo k dvom ponaučeniam:
- Dobrý systém vám pomôže byť efektívnejší ale neurobí prácu za vás – iste, pri intuitívnom systéme toho stihnete za rovnaký čas viac. Počítajte však s tým, že aby ste mali ku kandidátom informácie, niekto ich do systému musí najskôr napísať
- Systém nikdy nie je celkom „hotový“ – ak sa chcete ďalej rozvíjať, tak systém musí rásť s vami, inak vám nebude stačiť. A je oveľa náročnejšie meniť zabehnuté ako už na začiatku myslieť na to, že potrebujete systém, ktorý si viete upraviť svojim vlastným potrebám
Ahoj Barbara. Zaujimavý a úprimný článok niekoho, kto má reálnu skúsenosť s HR systémami. Súhlasím najmä s tým, že dobré riešenie nikdy neurobí prácu za človeka, hoci mnohí to očakávajú. Ja síce nemám niekoľkoročné skúsenosti v tomto smere, ale stále si myslím, že ľudské zdroje bez systému (a nemyslím tým práve excel), nemôže fungovať tak efektívne ako s ním. Na Slovensku je viac firiem, ktoré sa venujú HR či ATS systémom a majú spokojných zákazníkov. Poznám tím vývojárov Nalgoo ATS a sú fakt šikovní a veľmi sa im darí. Určite stojí za pozretie ;)
Ďakujem za tip, určite sa na ten systém tiež pozriem. A som rada, že sa blog páčil :)
Dobry den,
uplne ste zabudli na 2 svetovo uznavane riesienia SAP Successfactors a Workday
Skuste si pozriet co ponukaju, je to ohromne a urcite by to uspokojilo Vase poziadavky.
Pekny den,
Kopunova
Dobrý deň, ďakujem za tipy. Už dlhšie sa chystám napísať aktualizáciu k tomuto blogu, keďže medzičasom som aj ja narazila na ďalšie alternatívy, ktoré by určite stáli za zváženie (medzi nimi aj spomínaný Workday).
Ak máte konkrétne skúsenosti s jedným z týchto systémov, určite budem rada, ak ich zozdieľate buď do komentára alebo priamo na môj email ostrochovska@synergie.sk.
Pekný deň aj Vám.