Hľadáte si prácu? Využite referencie na LinkedIn
Ak ste na LinkedIn-e, určite viete o možnosti pridať si k svojmu profilu referencie. Ak ste sa s LinkedIn ešte nezblížili alebo nevidíte zmysel mať profil na ďalšej sociálnej sieti, prečítajte si naše predchádzajúce články k tejto téme (Prečo je dôležité mať profil na LinkedIn?, Ako si vytvoriť na sieti LinkedIn atraktívny profil).
Často sa stretávame s argumentom, že referencie na LinkedIne vlastne nikto neberie do úvahy. Tak prečo s nimi vôbec strácať čas? To však nie je úplne pravda. Pozitívne referencie by ste sa mali snažiť nielen získavať, ale aj písať. Máme pre vás hneď niekoľko dôvodov:
Recruiteri a headhunteri využívajú tento nástroj pri hľadaní vhodných kandidátov čoraz viac. Tradične sa referencie preverovali až na konci výberového procesu. So žiadosťou o referenciu boli oslovení ľuiía, na ktorých ste recruiterovi dali kontakt. Dnes sa k nim cez váš LinkedIn profil môžeme dostať oveľa skôr. Práve pozitívne (a relevantné!) referencie môžu zaujať vášho budúceho zamestnávateľa.
Referencie majú väčšiu váhu ako „endorsmenty“. Začiatkom roka 2013 predstavil LinkedIn novú funkcionalitu, tzv. „endorsements“. Do slovenčiny by sme ich voľne preložili ako ohodnotenie vašej zručnosti. Postupne sa však začalo stávať čoraz častejšie, že vaše zručnosti „endorsujú“ ľudia, ktorých vôbec nepoznáte. Mnohí si totiž zvykli automaticky hodnotiť zručnosti ľudí, ktorých majú v kontaktoch. Prečo nie – veď to nestojí žiadnu námahu… Nemusíte nič písať, nad ničím sa zamýšľať, len klikáte. Dokonca ani nemusíte získať povolenie osoby, ktorej zručnosti „endorsujete“. Je preto logické, že tieto hodnotenia nemajú v našich očiach takú váhu ako referencie.
Referencie sú dôležité nielen pre prijímateľa, ale aj adresáta. Ak ste sa niekomu rozhodli napísať odporúčanie, demonštrujete tým, že vám na dotyčnom človeku naozaj záleží. Nepomáhate však len jemu – zároveň recruiterom dávate signál, že sa zaujímate o druhých a nemáte problém ľuďom „vo vašom tíme“ pomôcť. Ak napíšete niekomu referenciu, je tiež pravdepodobnejšie, že si aj druhá strana nájde čas napísať niečo pozitívne o vás. Čím viac referencií máte, tým budete v oku recruitera „viditeľnejší“.
Tak čo, ešte stále nemáte čas?
Ako správne napísať odporúčanie na LinkedIne si povieme v ďalšom blogu.
Zdroje:
Arnie Fertig, Why You Should Give And Ask For References On LinkedIn, Business Insider
Ako si vygenerovat LI odporucanie – pre tych so slabou fantaziou a slabym odporucacim slovnikom: http://endorser.org