Hľadanie práce cez kontakty. Prečo to nie je „rodinkárstvo“?
Internet je zaplavený zaručenými radami na tému “ako si nájsť prácu”. Väčšinou vám stačí si z tej stovky webstránok prečítať pár – s malými obmenami sa totiž ich obsah opakuje. Logicky si začnete klásť otázky: Pozrel som všetky pracovné portály? Je môj životopis dosť výstižný? Je môj motivačný list prispôsobený firme a pozícii?
Určite nepopieram, že všetko toto je pri hľadaní práce nevyhnutné. Štatistiky ale vidia kľúč k úspechu aj inde. Otázka, ktorú by ste si mali začať klásť znie:
Kto sú moji priatelia a známi a kde pracujú?
Teraz si určite hovoríte a máme to tu: rodinkárstvo! Protekcia! Predstavte si však, že máte vlastnú firmu a hľadáte si asistentku. Zverejníte pracovný inzerát, dostanete niekoľko desiatok životopisov. Tiež za vám ozve bývalá kolegyňa, s ktorou ste pracovali pred rokmi, že si aktuálne hľadá prácu. Komu by ste zavolali ako prvému?
Tento princíp funguje aj všade inde. Podľa amerického prieskumu z roku 2014 sú vo výberových procesoch najúspešnejší kandidáti, ktorí boli odporúčaní iným interným zamestnancom. Práve oni totiž najlepšie poznajú dané prostredie, vedia tiež poskytnúť podrobnejšie (a aj zákulisné) informácie o fungovaní firmy. Také, ktoré sa od personalistu štandardne nedozviete. Má šéf svoje nálady? Imponuje mu striktné dodržiavanie formalít alebo skôr žoviálny prístup? Viete tak detailnejšie zvážiť svoj záujem, ale zároveň aj zvýšiť svoje šance na úspech. Tiež každý dobre zváži, koho odporučí, aby si nepoškodili svoje vlastné dobré meno v spoločnosti. A áno, v neposlednom rade ponúkajú firmy za odporúčanie šikovného kandidáta aj referenčný bonus.
V praxi to teda vyzerá tak, že odporúčaní kandidáti tvoria síce menej ako 10% so všetkých kandidátov zvažovaných na pracovnú pozíciu, no 30 až 50% novoprijatých zamestnancov. Hoci tieto údaje pochádzajú z USA, logika, ktorá stojí za úspechom odporúčaných kandidátov platí rovnako aj u nás. Ako si teda otvoriť dvere k novej práci (a nenásilným spôsobom)?
1. Dajte ľuďom vedieť, čo robíte
Neuveríte, koľkokrát sa nám už v praxi stalo, že sme odporučili jednému z našich klientov zaujímavého kandidáta a manažér s údivom zistil, že má pred sebou životopis svojho kamaráta, s ktorým si bežne chodí pokecať pri pohári piva. Jeden hľadal zamestnanca a druhý bol otvorený zaujímavým ponukám. Len si to nikdy nepovedali.
Na víkendovej káve alebo pri večernom vine sa nám zvyčajne nechce hovoriť o práci. Môžeme tak ale prísť o perfektnú kariérnu šancu. Nikto nevraví, že to má byť hodinová téma každého vášho stretnutia. Po čase by ste sa už asi nemali s kým stretávať… Keď ale nikdy nespomeniete, čo vlastne v práci robíte, možno ste práve prišli o prácu snov.
2. Zaujímajte sa o to, čo a kde robia ľudia okolo vás
Okrem toho, že sa vyhnete opakovaniu príbehu, ktorý som opísala vyššie, môžete sa dostať k príležitostiam o ktorých pracovné portály a agentúry ešte ani netušia. Vo väčšine prípadov sa snažia firmy pozície najskôr obsadiť interne. Ich zamestnanci vedia o otvorených príležitostiach ako prví. Keď sa budete zaujímať o prácu a firmu vášho známeho, zvýšite šance, že vám o takej pozícii povie. Nielen, že získate cennú informáciu, ale budete mať aj jedinečnú možnosť byť vo výberovom procese medzi prvými (a teda s nižšou konkurenciou).
3. Budujte a pestujte svoju sieť kontaktov
Okolo nás je množstvo príležitosti, ako rozšíriť svoj okruh známych o odborníkov z rôznych oblastí. Stretnutie absolventov univerzity, konferencie a prednášky (tie už dnes nie sú vecou megalomanských a drahých akcií, týždenne sa ich len v okolí nášho „office“ deje niekoľko). Nemusíte sa s každým, koho tam stretnete, stať priateľom na život. Určite ale nestačí 5 minútový pokec a výmena vizitiek. Keď kontakty získate, starajte sa o ne – občasná káva či obed vám môže nie len pomôcť pri budúcom hľadaní práce, ale aj rozšíriť vaše obzory.
Žijeme vo svete kontaktov. Tie vám síce nezaručia 100% úspech, ale zásadne zvýšia vaše šance dostať sa k práci snov. Preto keď dokončíte úpravu svojho CV a dopozeráte otvorené pozície na pracovných portáloch a stránkach firiem, skúste vybehnúť na kávu s niekým z vašich známych. Ani neviete ako a čoskoro to možno bude váš kolega.
Zdroje:
Miriam Salpeter, Inside Job: 5 Reasons You Should Tap Your Friends and Contacts to Get a Job
Nancy Collamer, The No. 1 Way To Get Hired Today, Forbes
Max Nisen, Employers ignore almost everything on your application–except this, Quartz