Dostali ste pracovnú ponuku: čo ďalej?
Keďže ste pravidelným čitateľom nášho blogu, vaše CV, motivačný list aj sebaprezentácia na pohovore sú také dokonalé, že ste dostali pracovnú ponuku alebo rovno niekoľko. Teraz však tie, ktoré ste si nevybrali, musíte odmietnuť. Ako to spraviť tak, aby ste za sebou „nespálili mosty?“
No dobre, ten úvod je možno trochu „nadsadený“., Každému z nás sa však v živote stane, že musíme odmietnuť pracovnú ponuku. Dôvodov je mnoho – iná ponuka, zaujímavý projekt alebo štúdium v zahraničí. Alebo ste počas výberového konania zistili, že táto práca nie je úplne pre vás, prípadne vám nesadla firemná kultúra či budúci kolegovia. Vedieť odmietnuť pracovnú ponuku patrí k dôležitým zručnostiam každého profesionála. Prečo?
Nikdy neviete, akým smerom sa vyvinie vaša kariéra. Čo ak o tri roky bude o vašom pracovnom osude rozhodovať niekto, komu ste sa ani neunúvali zavolať, že o prácu nemáte záujem? Korektný spôsob odmietnutia nielenže potvrdí Vašu reputáciu profesionála, dokonca vám môže otvoriť dvierka k ďalším pracovným ponukám. Aké sú teda pravidlá?
- Ďakujem. Hneď ako ponuku dostanete, poďakujte sa za ňu telefonicky aj emailom. Smsky neprichádzajú do úvahy. Poďakujte sa recruiterovi aj ostatným zástupcom firmy za to, že vás považujú za najlepšieho kandidáta. Čas, ktorý do vás investovali, nesmú považovať za stratený. Ani vy.
- Pozor na termíny. Uistite sa, že viete termín, dokedy sa máte k ponuke či ponukám vyjadriť.
- Komunikujte. Ak vám chýbajú informácie, či potrebujete viac času, nebojte sa o to požiadať. Otvorenosť vám môže len pomôcť.
- Rozhodnuté? Zavolajte vybranej firme a dohodnite si všetky podrobnosti ohľadom podmienok, podpísania zmlúv atď. Nastáva čas, aby ste ostatné firmy informovali, že ich ponuky prijať nemôžete. Ako to spraviť čo najprofesionálnejšie si povieme v ďalšom blogu.
Zdroje:
Trudy Steinfeld, Decline a Job Offer – The Right Way!, Forbes
Jodi Glickman, Turning Down a Job Offer, HBR Blog Network