Čo sa skrýva za tajomným slovom prokrastinácia?
Aj vy pozorujete, že v posledných mesiacoch neprebehne jedna „kaviarenská“ debata bez sťažností na „prokrastináciu“? Mnohí však stále nevedia čo to znamená – dokonca ani tí, ktorí tento výraz používajú… Aby ste sa náhodou nestali jedným z nich, skúsme si slovo prokrastinácia trochu objasniť. Možno zistíte, že aj vy často „prokrastinujete“.
Toto tajomne znejúce slovo pochádza z latinského výrazu pro-crastinus, čo v preklade znamená „patriaci zajtrajšku“. Ide o chorobné odkladanie úloh a povinností. Keď prokrastinujeme, nedokážeme samého seba prinúťiť robiť veci, ktoré by sme robiť mali.
Každý z nás už určite zažil takýto stav – namiesto toho, aby ste vybavili dôležitý (a pravdepodobne nepríjemný) telefonát alebo napísali týždenný report, ste sa pustili do odpovedania na emaily a popritom si ešte spustili Youtube. Dokonca aj žehlenie, ktoré inokedy považujete za najväčší trest, je pre vás v tejto situácií záchranou. A dôležitá prezentácia pre klienta je asi opäť v nedohľadne…
V súčasnosti až 20 percent ľudí trpí chorobným odkladaním náročných úloh a úmyselne hľadá rozptýlenie niekde inde. Takéto správanie odráža nedostatok sebakontroly, v dôsledku čoho sa cítime frustrovaní a bezmocní, keďže neustále odkladáme svoje úlohy.
Predstavte si, že celý deň sa chystáte vypracovať podklady pre nový projekt, ktorý má váš šéf na druhý deň schváliť. Každú druhú minútu sa však z Wordu preklikávate na Facebook. Vašu pozornosť neustále odvádzajú updaty vašich kamarátov s linkami na ďalšie stránky a články, do ktorých sa zamotáte. Nakoniec o šiestej večer zistíte, že ste nenapísali ani čiarku. Zdá sa vám tento scenár povedomý? Práve preto budeme téme prokrastinácia venovať nasledujúcu sériu článkov.
Zdroj:
Hare Estroff Marano, Procrastination: Ten Things To Know, Psychology Today