Čo sa skrýva za otázkami na pohovore: prečo spontánnosť nie je vždy „cool“
Mávate po pohovore zmiešané pocity a neviete, čo si máte o svojom výkone myslieť? V našej novej sérií článkov vám prostredníctvom praktických príkladov priblížime, čo sa skrýva za našimi otázkami na pohovore. Zároveň vám ponúkneme návod, ako to využiť vo svoj prospech a mať následne z pohovoru dobrý pocit. Dnes sa zameriame na vašu motiváciu a systematický prístup k práci. Tiež sa dozviete, prečo nie je vždy „cool“ prezentovať sa ako otvorený a spontánny človek.
Otázka: Aké sú Vaše priority pri hľadaní práce?
- Čo sa skrýva za otázkou: snažíme sa preveriť motiváciu, záujem a sebareflexiu uchádzača.
- Odpoveď kandidáta na pohovore: „V podstate nemám žiadnu konkrétnu predstavu, som otvorený.“
- Čo to môže pre nás znamenať? Otvorenosť je dobrá vec, ale v tomto prípade nie je na mieste. Môžete tak vytvoriť dojem strateného človeka, ktorý nevie, čo chce. O to horšie, ak už máte za sebou aj nejaké skúsenosti. Môže to tiež naznačiť riziko nestability, pretože uchádzač sa môže nechať ľahšie zlákať inou pracovnou ponukou.
- Ako zareagovať na tento typ otázky? „Vyštudoval som účtovníctvo, ktoré ma veľmi baví a rád by som začal/rozvíjal svoju kariéru v úspešnej spoločnosti ako je tá vaša.“ Takáto odpoveď je výstižná a konkrétna. Vidieť, že ste už uvažovali nad tým, čo vás motivuje a baví. Vždy je dobré podložiť vaše tvrdenie nejakými konkrétnymi informáciami, ktoré ste počas svojho doterajšieho prieskumu získali. Na druhej strane, je normálne, že nemáte vždy jasno v tom, čo chcete. V tom prípade odporúčame zamyslieť sa nad tým ešte pred pohovorom. Pomôže vám k tomu aj náš blog venovaný problematike motivácie.
Otázka: Ako si nastavujete v práci ciele?
- Čo sa skrýva za otázkou: snažíme sa zistiť, či máte jasno vo vašich pracovných prioritách a cieľoch. Ešte dôležitejšie je či ich viete aj systematicky dosiahnuť.
- Odpoveď kandidáta na pohovore: „Ja ciele nepotrebujem, som spontánny.“
- Čo to môže pre nás znamenať? Spontánnosť sa v niektorých situáciách cení, avšak tu vám viac uškodí ako pomôže. Môžete vzbudiť dojem človeka, ktorý má vo svojich veciach chaos alebo že prídete do práce „odkrútiť si svoje“ a neuvažujete nad tým, ako zefektívniť prácu a pomôcť zamestnávateľovi napredovať.
- Ako zareagovať na tento typ otázky? „Keď mám ujasnené svoje priority, stanovím si reálne ciele. Pomôže mi to vhodne si zorganizovať svoj čas tak, aby som urobil maximum pre dosiahnutie čo najlepších možných výsledkov.“ Takouto odpoveďou určite zaujmete. Avšak, dané tvrdenie odporúčame aj podložiť konkrétnym príkladom z vašej praxe alebo študentského projektu. Dokážete tým, že to nie je len „pekná formulka“, ale naozaj sa týmto systémom riadite a funguje vám.
V niektorom z nasledujúcich článkov si posvietime na ďalšie otázky a odpovede, ktoré môžu byť kľúčové pre váš úspech na pohovore.
V v niektorom s nasledujúcich článkov (dve chybičky sa tu vlúdili) :) Kľudne tento komentár potom zmažte :)
Chybičky sme opravili. Ďakujeme za upozornenie a prajeme pekný deň :)