Čo sa skrýva za otázkami na pohovore: ako prekonávate stresové situácie?
V tejto sérií článkov odhaľujeme zákulisie pracovných pohovorov a najmä „zákerných“ otázok, s ktorými sa môžete v rámci pracovného pohovoru stretnúť.
Stres je bežnou súčasťou pracovného života a v určitej miere zasahuje každého z nás. Niekoho dokáže „vystresovať“ krátky deadline, niekoho podrobné otázky nadriadeného. Závisí to od vašej osobnosti, typu práce ako aj od vzťahov medzi kolegami. Jedno je však isté, stres vo veľkej miere ovplyvňuje váš výkon, motiváciu a celkovú spokojnosť v práci aj mimo nej.
Existuje veľa spôsobov ako na stres reagovať a vysporiadať s ním. Preto sú otázky zamerané na zvládanie stresových situácií často súčasťou pohovorov. V dnešnom blogu vám priblížime náš pohľad, ako sa s takýmito otázkami vysporiadať.
Otázka: Ako zvládate stres v práci? Popíšte nám konkrétnu situáciu, kedy ste sa cítili v strese.
- Čo sa skrýva za otázkou? Snažíme sa u uchádzača preveriť schopnosť zvládať emócie a racionálne premýšľať v záťažových situáciách.
- Odpoveď kandidáta na pohovore: „Idem na kávu, aby som sa zrelaxoval.“
- Čo to môže pre nás znamenať? Táto odpoveď je v princípe v poriadku, pretože každý niekedy potrebuje jednoducho „vypnúť“. Avšak, pôsobí skôr ako krátkodobé a nie veľmi konštruktívne riešenie, pokiaľ nie je doplnená o ďalšie informácie.
- Ako zareagovať na tento typ otázky? „Pomáha mi, keď na chvíľu zmením činnosť a pokiaľ to nejde, prehodnotím svoje priority, preorganizujem si deň, prípadne sa poradím s nadriadeným.“
Takáto odpoveď je veľmi vhodná ako začiatok k ďalšej diskusii na túto tému. Vyjadruje fakt, že si existenciu stresu uvedomujete a zároveň uvažujete aj nad konštruktívnymi riešeniami. Viete sa na problém pozrieť racionálne, posúdiť situáciu a sústrediť sa na riešenie problému, nie na emócie, ktoré môžu celý problém len značne nafúknuť. Personalista vás však nepochybne vyzve k tomu, aby ste uviedli aj konkrétnu situáciu, ktorú ste takto zvládli. Preto odporúčame pouvažovať nad stresovými situáciami, ktoré zažívate v práci, ešte pred samotným pohovorom. Vyberte si tú najrelevantnejšiu a popíšte, ako ste reagovali. Ak ste zistili, že vám zvládanie stresových situácií veľmi nejde, nikdy nie je neskoro na zmenu. Ak na pohovore priznáte, že si tento nedostatok uvedomujete a snažíte sa o zmenu, svedčí to o vašej schopnosti sebakritiky a motivácie na sebe ďalej pracovať.