Čo robiť, keď dostanete protiponuku od súčasného zamestnávateľa
Pri dnešnej mierne nezamestnanosti je viac ako pravdepodobné, že keď hľadáte niečo nové, dostanete viac ako jednu pracovnú ponuku. Aby toho nebolo málo, protiponuku dostanete možno aj od súčasného zamestnávateľa.
Stáva sa to čoraz častejšie a možno ste to zažili už aj na vlastnej koži. Rozhodli ste sa zmeniť prácu, prídete k šéfovi, aby vám podpísal výpoveď a ten vám povie, aby ste ešte počkali. Poobede vám oznamuje, že vám dorovnajú plat alebo nejak inak upravia podmienky, len aby ste zostali. Prijať či neprijať? Neexistuje jednoznačná odpoveď, iba pár rád, ako sa v tom vyznať.
V prípade, že ste neochvejne rozhodnutý, nie je čo riešiť. Pravdepodobnejšie však je, že vás to zaskočí a nebudete si istý, čo robiť. Čo teda treba zvážiť?
Prečo ste chceli zmeniť prácu?
Je dôležité pripomínať si, prečo ste sa vlastne rozhodli nájsť niečo nové. Ak to bol len nízky plat a váš súčasný šéf vám ponúka viac, tak asi nie je nad čím váhať. Iné je, ak chcete zmeniť, lebo vám nevyhovujú procesy, chcete viac zodpovednosti alebo pracovať z domu.
- Je sľubovaná zmena vôbec reálna?
Tak si predstavte, že vám šéf povie: „Dobre, dám ti viac kompetencií a budeš viac samostatný.“
Rada od nás: Pýtajte sa, čo to konkrétne znamená. Čo presne by ste robili alebo ako presne by sa zmenila vaša práca? Skúste sa tiež obzrieť okolo seba. Ako dlho trvá, kým niekoho povýšia? Stalo sa už niekedy, že váš kolega dostal priestor pre napredovanie? Zaujíma sa spoločnosť o rozvoj svojich zamestnancov? Ako ich v tom podporuje? A tu nemám na mysli bonus na jazykový kurz ale systematickú prácu so zamestnancom zameranú na jeho rozvoj a napredovanie v spoločnosti.
Iný príklad z praxe: „Neboj sa, chystajú sa veľké projekty, na ktorých budeš môcť pracovať. Nebudeš sa nudiť.“ Toto bola odpoveď na argument, že zamestnanec chce odísť, lebo nie je dostatočne vyťažený.
Rada od nás: Aj tu žiadajte konkrétne informácie. Aké veľké projekty a kedy prídu? Aká konkrétne by bola vaša úloha? Dajte si na misku váh všetko, čo ste doteraz zažili. Ak ste boli v spoločnosti tri roky a za ten čas ste sa viac nudili ako pracovali, aká je pravdepodobnosť, že sa to zrazu zmení?
- Prijať vyšší plat?
Najčastejšou protiponukou od súčasného zamestnávateľa je zvýšenie platu. Je to nepochybne lákavá vec. No zamyslite sa ešte raz nad dôvodom, prečo ste dávali výpoveď (ak to nebol práve nízky plat). Ak sa predtým veci nedali zmeniť, prečo by sa mali dať práve teraz?
Fakty a pragmatizmus
- Štatistiky hovoria…
…že viac ako 50% tých, ktorí príjmu protiponuku od súčasného zamestnávateľa nakoniec aj tak opustí firmu do šiestich mesiacov. Wall Street Journal dokonca uvádza až 85%. Vyzerá to tak, že v dlhodobom horizonte, akceptovanie tejto ponuky nie je najšťastnejšie. Je to však veľmi individuálne.
- Emócie a ego nechajte doma
Forbes.com zverejnil článok, podľa ktorého náhla ochota zvýšiť vám plat nie je dôkaz toho, že ste sa zrazu stali nenahraditeľným členom tímu. S najväčšou pravdepodobnosťou sa vášmu nadriadenému nechce riešiť komplikácie, ktoré váš odchod vyvolá (hľadanie náhrady, prípadne strata zákazníkov a know-how, ktoré už máte v portfóliu a ktorými vďaka vám firma disponuje).
Protiponuka dvíha sebavedomie ale to by nemalo mať posledné slovo. Spíšte si pre a proti, zvážte, či sľuby nie sú len plané a hlavne sa na to všetko vyspite. Nedajte sa zatlačiť k okamžitému rozhodnutiu, pretože vyjednávaciu pozíciu máte teraz vy.