Čo potrebujete, aby ste sa pri pracovnom stole cítili dobre
Dobrý plat, najnovší počítač či nový asistent nie sú jedinými zložkami, ktoré ovplyvňujú našu produktivitu. Ak máte pocit, že v poslednom čase váš výkon alebo výkon vašich zamestnancov klesá, skúste sa zamyslieť, či máte vo firme na prácu vhodné materiálne, ale aj psychologické pracovné podmienky.
Človek nepracuje dostatočne efektívne, keď sa vo svojom pracovnom prostredí necíti komfortne. Tu je niekoľko z najdôležitejších vecí, na ktoré by ste mali dohliadať, ak chcete, aby nebola vaša produktivita obmedzovaná.
Nastavte klímu na vyhovujúcu teplotu
Je jasné, že pri 35 stupňoch človek nie je schopný pracovať na plné obrátky. Klíma nastavená na desať stupňov nám však paradoxne pre zvýšenie výkonu tiež nepomôže. Podľa prieskumov sú najproduktivínejší tí, ktorí pracujú v kancelárii s teplotou vzduchu od 21 do 25 stupňov. Príliš prechladené miestnosti sú podľa štúdií jednou zo základných príčin popoludňajšej krízy.
Dbajte na správne osvetlenie
Ak máte možnosť výberu kancelárie, či pracovného prostredia, vždy sa rozhodnite pre možnosť, kde máte dostatok denného svetla. Podľa posledných prieskumov znižuje umelé neónové osvetlenie našu schopnosť sústrediť sa a neskôr schopnosť oddychovať a dobre spať. Ak dlhodobo pracujete v kancelárii s umelým osvetlením, narúša to váš prirodzený biorytmus. Ak to, kde pracujete, nemôžete ovplyvniť, robte si aspoň pravidelné prestávky, pri ktorých vyjdete na denné svetlo.
Eliminujte hluk
Nadmerný hluk je ďalší zo zásadných faktorov, ktorý narúša našu produktivitu, prispieva k zhoršeniu nálady a dokonca môže spôsobiť zdravotné problémy. Ak sedíte v kancelárii s ďalšími desiatimi kolegami, ktorí od rána do večera telefonujú, majú zapnuté rádio a do toho rozoberajú zážitky z dovolenky, asi vás to k vrcholným výkonom veľmi nepovzbudzuje. Najjednoduchším riešením sú kvalitné slúchadlá. Niektorým ľuďom pri práci pomáha, ak počúvajú hudbu, väčšinou však zaručene funguje ticho.
Seďte vzpriamene
Vybavte si u zamestnávateľa kvalitnú kancelársku stoličku a keď na vás ide popoludňajšia kríza, snažte sa sedieť vzpriamene. Ergonómia nie je žiadny výmysel a je dokázané, že to, v akej polohe človek sedí a pracuje, priamo vplýva na jeho výkon.
Terapia farbami
Ďalšou možnosťou ako zlepšiť produktivitu seba alebo svojich zamestnancov je farebná terapia. Nepozerajte sa na to ako na nejakú ezoterickú praktiku – podľa Franka Mahnkeho, autora knihy Color, Environment, & Human Response, má každá farba svoju špecifickú úlohu a výrazne ovplyvňuje náladu človeka. Žltá napríklad stimuluje, rozjasňuje a vytvára dojem útulnosti, červená povzbudzuje k agresivite, biela je neutrálna, sterilná. Keď budete znovu renovovať kancelárie, skúste sa nad farebnými kombináciami zamyslieť.
Okrem materiálnych podmienok, samozrejme, zásadne ovplyvňujú náš výkon aj psychologické podmienky. O tých sme už obšírnejšie písali v predchádzajúcich blogov, no v krátkosti si ich môžeme zopakovať:
- Flexibilný pracovný čas a možnosť pracovať z domu
- Politika otvorených dverí – komunikujte svojím zamestnancom všetky dôležité informácie, aby cítili, že sú dôležitou súčasťou tímu a firmy
- Oceňte prácu vašich ľudí – pochvaly, odmeny, práca na stále zaujímavejších projektoch fungujú častokrát lepšie ako zvyšovanie platu
- Povýšte manažérov, ktorí si to zaslúžia – zaslúžené povyšovanie zamestnancov zvyšuje motiváciu a produktivitu a znižuje fluktuáciu
- Vytvorte atmosféru založenú na dôvere – až 90 percent ľudí si na svojej firme najviac váži čestnosť, dôveru a férovosť
- Dávajte svojim kolegom pravidelný feedback a povzbudzujte ich, aby ho dávali vám
- Pocit zmysluplnosti – ľudia, ktorí vo svojej práci vidia zmysel, sú zdravší, šťastnejší a produktívnejší
Zdroje: Drew Hendricks, 5 Small Workspace Changes That Will Make You More Productive, Forbes.com
Graham Winfrey, 7 Keys to Creating the Best Work Environment (Infographic), Inc.com