Čo dnešní uchádzači očakávajú od výberového procesu vo vašej spoločnosti?
Ako recruiter/personalista dávate do svojej práce maximum. Dôkladne analyzujete potreby biznisu na jednotlivé pozície, odpovedáte na prijaté životopisy, pripravujete sa precízne na každý pohovor… Aj napriek tomu z času na čas dostanete od uchádzača o prácu negatívny feedback na váš výberový proces, ktorý vás prirodzene zamrzí. Čo teda od HR kandidáti skutočne očakávajú?
Podľa prieskumu Qaligence majú uchádzači o prácu negatívny zážitok z výberového procesu najčastejšie v týchto prípadoch:
- Slabá komunikácia zo strany spoločnosti – na zaslaný životopis prišla len automatická odpoveď (bez akejkoľvek snahy ju aspoň mierne personalizovať), po dohodnutí osobného stretnutia neprišlo žiadne potvrdenie emailom, prípadne kandidát nebol informovaný o uzatvorení pozície.
- Nedostatok organizácie – kandidát nemal žiadne informácie o tom, ako bude prebiehať výberový proces alebo pohovor.
- Vágny popis pozície – všeobecný popis s minimom detailných informácií o pozícii, náplni práce, prípadne spoločnosti, benefitoch a platových podmienkach (napríklad: prostredie stabilnej spoločnosti a podobne).
Z toho istého výskumu ma špeciálne zaujali ešte tieto čísla:
Keďže vyššie uvedené prieskumy boli realizované v USA, pozrela som sa bližšie na to, ako hodnotia výberový proces kandidáti u nás. Viac ako 4 roky robíme na Slovensku online prieskum medzi kandidátmi, ktorí u nás v SYNERGIE Slovakia absolvujú osobné stretnutie. Na základe analýzy odpovedí za posledných 12 mesiacov sú pre pozitívny zážitok z výberového procesu dôležité najmä:
Prečo by to malo byť pre vás dôležité?
V prvom rade, negatívnym dojmom z výberového procesu si znižujete šancu, že kandidát prijme vašu pracovnú ponuku. Podľa amerického pracovného portálu CareerBuilder s negatívnym zážitkom z výberového procesu klesá motivácia kandidáta uchádzať sa v budúcnosti o akúkoľvek inú pozíciu v danej firme. 60% respondentov zároveň uviedlo, že by si pravdepodobne už nekúpili produkt alebo službu od danej spoločnosti.
Čo teda môžete urobiť preto, aby boli kandidáti spokojnejší?
- Pýtajte si spätnú väzbu. Zvážte však, akým spôsobom to budete komunikovať. Ak do emailov vložíte len text „Neboli ste spokojní s výberovým procesom? Dajte nám vedieť.“, tak to nie je práve „message“, ktorú by ste chceli kandidátom komunikovať. Zároveň tak vyjadrujete nedôveru vo váš tím. Relatívne jednoducho a s malými časovými a finančnými investíciami môžete pripraviť online dotazník alebo tradičný papierový dotazník (zvážte však jeho rozsah). Určite odporúčam tiež využiť potenciál LinkedIn odporúčaní alebo referencií na Facebook-u.
- Vžite sa do kože kandidáta. Všetci sme už hľadanie práce zažili, no niekedy na to v roli recruitera zabúdame. Aj keď máme svoje biznisové ciele, kandidáti by mali počas celého výberového procesu ostať v centre našej pozornosti. Je to predsa celé hlavne o nich.
- Venujte čas príprave pracovného inzerátu. Aj o tejto téme som už písala v jednom zo starších blogov. Nezabudnite, že interný názov pozície nemusí byť vždy zrozumiteľný pre ľudí „zvonka“.
- Pripravte sa na pohovor s kandidátom, aj keby to mali byť len 3 minúty na ceste výťahom do zasadačky.
- Komunikujte aj nepríjemné informácie. Vždy je príjemnejšie, keď idete volať kandidátovi s tým, že je pozvaný na ďalšie kolo pohovorov alebo mu chcete dať ponuku. To je tá príjemná časť našej práce. Kandidát však ocení, aj keď si nájdete čas a telefonicky mu vysvetlíte dôvody, prečo nebol úspešný.
A nezabudnite na to, že väčšina kandidátov, ktorí u vás absolvujú výberový proces, nebude prijatých. To však neznamená, že by mali odchádzať s negatívnym pocitom, že vám venovali svoj čas vlastne úplne zbytočne. Štvrtina z nich totiž v prípade negatívneho zážitku zozdieľa tieto skúsenosti so svojimi priateľmi a známymi a neodporučí im uchádzať sa o pozíciu vo vašej spoločnosti. Však viete… Slovensko je skutočne malé a každý každého pozná… :)
Zdroje: Meghan M. Biro, 5 Tips For A Winning Candidate Experience, Forbes.com
Kate Reilly, 16 Tips for Improving Your Candidate Experience, #10 is a Must, LinkedIn.com
Sophie Deering, How Can Recruiters Improve the Candidate Experience?, TheUndercoverRecruiter.com
Toby Conibear, 4 Top Tips on Gathering Candidate Feedback, TheUndercoverRecruiter.com