Chceš aby tvoj prvý životopis vyzeral profesionálne? Vyvaruj sa týmto chybám
Štátnice, stresy, oficialitky, promócie máš už za sebou. Prebral si diplom a uvedomil si, že zlatým študentským časom definitívne odzvonilo. Ak si chceš dať počas posledných prázdninových dní dokopy aspoň aký-taký životopis, na základe našich skúsenosti sme aj s kolegami recruitermi spísali zoznam najčastejších chýb absolventov, ktorým sa v životopise určite vyvaruj.
1. Selfie fotka. To vážne?
Jedna z prvých vecí, ktorú si v životopise všimneme je fotka. Nie je to preto, že by modrooká blondína mala pozvanie na pohovor automaticky „vo vrecku“ :). Vďaka fotke si vieme vizualizovať, s kým vlastne komunikujeme, a tak sa nám lepšie pamätajú jednotliví uchádzači. V záujme zachovania profesionality životopisu si dobre rozmyslite, ktorú zo svojich podobizní vyberiete. Netvrdím, že to má byť fotka od špičkového profi fotografa. Popros kamoša, rodičov alebo frajera/ku nech ti vytvoria aktuálnu fotku, no „selfíčko zhora“ nechaj radšej na sociálnych sieťach.
2. Som komunikatívny, flexibilný a dynamický…bla, bla a bla
Jasné, každý chce svoju osobnosť potenciálnemu zamestnávateľovi opísať v čo najlepšom svetle. Nad skopírovaním otrepaných fráz z vygooglených životopisov však ani nerozmýšľaj. Zamysli sa radšej nad tým, čo sú tvoje skutočné prednosti. Túto radu oceníš aj pri pohovore, kedy sa ťa môžu spýtať na vysvetlenie ktorejkoľvek z uvedených vlastností. Čokoľvek, čo totiž napíšeš do svojho životopisu, môže byť pri pohovore použité proti tebe.
3. Od buka do buka
Ak si sa už rozhodol, ktoré z tvojich pracovných skúseností sú vzhľadom k pozícii relevantné a budú mať v tvojom životopise miesto, dbaj na ich chronologickú postupnosť. Najlepšie sa číta životopis, kde sú skúsenosti zoradené od tej najaktuálnejšej. Nezabudni ich trvanie poctivo časovo ohraničiť, k rokom treba uviesť aj mesiace.
4. Neprekombinuj to
Ak chceš zaujať aj vzhľadom alebo grafickou úpravou svojho CV mysli na staré známe – menej je niekedy viac. Prehnaná kreativita sa nevypláca. Recruiter strávi nad tvojim životopisom v priemere 5 až 7 sekúnd a ak musí informácie krvopotne „loviť“ z rôznych grafických efektov či stupníc, bonusové body nezískaš.
5. Nech ti nič nechýba
Rozmýšlaš, či máš pod názov pozície uviesť aj popis pracovných činností? Povieš si, veď som robil „len“ papierovačky. Aj administratívne práce sa rôznia a sú pre nás recruiterov širokým pojmom. S opismi to však nepreháňaj a len v bodoch uveď, čo konkrétne si robil.
6. Mysli na detaily
Vzory životopisov zverejnené na rôznych kariérnych portáloch sú určite nápomocné, no ty sa ich nedrž príliš striktne. Uprav si ich podľa svojich potrieb a vylúč nepotrebné sekcie a informácie. To, že referencie sú dostupné na vyžiadanie, je dnes už brané za samozrejmosť. Spomenutím ukončenia základnej školy alebo počítačovej zručnosti „internet“ prípadne „www“ tiež neohúriš. Googliť vie dnes už hádam každý ;)
Tipy na záver
Žiaden uchádzač nezapôsobí dobre, ak má v životopise chyby a preklepy. Pred odoslaním ho preto viackrát celý skontroluj a daj ho ešte prečítať niekomu ďalšiemu. Mysli aj na to, aby bol vo formáte pdf. a dal sa pohodlne vytlačiť. Svoje jazykové alebo počítačové zručnosti sa snaž ohodnotiť realisticky. Aj keď máš o danú pozíciu veľký záujem, zamestnávateľ veľmi rýchlo zistí, že ak v Exceli ovládaš len základné funkcie a tvorbu grafov, zďaleka nedosahuješ úroveň expert.
Zdroje:
https://www.theguardian.com/careers/careers-blog/top-ten-graduate-cv-mistakes-how-to-avoid
http://www.plotr.co.uk/advice/articles/13-common-mistakes-to-avoid-when-applying-for-graduate-jobs/
https://www.plotr.co.uk/advice/articles/10-things-not-to-put-in-your-cv-infographic/