Assessment centrum: V centre pozornosti sú vaše mäkké zručnosti
V minulom článku sme si vysvetlili, čo assessment centrum (AC) znamená a odkiaľ sa tento pojem vzal. Dnes si vysvetlíme, aké zručnosti sú v rámci AC najviac sledované a aký je jeho štandardný priebeh.
Assessment centrum sa sústredí primárne na mäkké zručnosti kandidátov (tzv. soft skills), ako napríklad komunikačné a prezentačné schopnosti, tímovosť, odolnosť voči tlaku/stresu, asertivitu. Zároveň umožňuje v konkrétnych situáciách porovnať niekoľko uchádzačov pre danú pozíciu.
Keďže cieľom AC je zhodnotiť rozsah schopností účastníkov a vhodnosť na danú pozíciu, počas AC sa posudzuje aj prístup účastníkov k jednotlivým úlohám, vzťahy s ostatnými členmi skupiny, individuálne správanie a vystupovanie, či prejavovanie emócií. Zároveň sa prihliada aj na vhodnosť kandidáta do príslušného pracovného kolektívu a firemnej kultúry.
Pri assessment centre sa môžete najčastejšie stretnúť s dvoma metódami: „lievikovou“ a skupinovou.
- Lieviková metóda: počet uchádzačov sa postupne zmenšuje po každom kole.
- Skupinová metóda: všetci zúčastnení absolvujú celé AC a ich zhodnotenie prebehne nakoniec.
Počet účastníkov je zvyčajne od 3 až do 12. Okrem samotných kandidátov sú prítomní aj hodnotitelia, ktorými môžu byť priami nadriadení, personalisti prípadne externí konzultanti. Skupina môže pozostávať okrem externých kandidátov aj z interných, čo sa využíva najmä pre porovnanie kvalít interných a externých kandidátov, prípadne pre účely povýšenia v organizačnej štruktúre.
Ak dostanete pozvánku na assessment centrum, pripravte sa na to, že jeho trvanie môže byť časovo náročnejšie a spravidla trvá 4-6 hodín. Úlohy, ktoré budete riešiť sú zamerané hlavne na hodnotenie vašich sociálnych, komunikačných a analytických schopností, vašej motivácie a schopnosti riešiť problémy. Zároveň sa môže stať, že vám pošlú aj úlohu alebo test, ktorý máte vypracovať vopred.
Ako sa pripraviť na assessment centrum a aké tipy otázok vás budú čakať, si bližšie popíšeme v nasledujúcom blogu.