Assessment centrum: Ako sa pripraviť?
V minulotýždňovom článku sme vám priblížili, s akými tipmi úloh sa môžete v rámci assessment centier stretnúť. Dnes sa zameriame na to, ako sa na „AC-čko“ pripraviť.
Príprava na AC sa príliš nelíši od prípravy na klasický pohovor. Nenechajte sa zmiasť „exotickým“ názvom a zamerajte sa na to, čo je naozaj dôležité. Ak sa dobre pripravíte, prídete v dobrej nálade a budete sami sebou, nakoniec to pre vás bude zábava!
Zistite čo najviac informácií o pozícii, o ktorú sa uchádzate a o kritériách, ktoré by mal spĺňať úspešný uchádzač. Práve na tieto zručnosti bude totiž assessment centrum zamerané. Tiež si naštudujte čo najviac aktuálnych informácií o firme a oblasti, v ktorej pôsobí. Zvýšite tak svoje šance „preniknúť“ do myslenia potenciálneho zamestnávateľa a úspešne zvládnuť aj túto skúšku vašich schopností.
Pri riešení všetkých úloh a testov nezabúdajte na základné pravidlá – dôkladne si prečítajte zadania a sledujte čas, ktorý máte na ich splnenie vyhradený. Počúvajte, čo hovoria ostatní, sledujte ich správanie a spôsoby. Aj keď pri tom všetkom je to niekedy ťažké, skúste sa sústrediť na reč svojho tela – pevný stisk ruky, priamy očný kontakt, úsmev a príjemný prejav.
Pri tímových úlohách spolupracujte, snažte sa presadzovať a zároveň pomáhajte skupine splniť danú úlohu. Nepodliehajte panike a stresu, aj keď sa niektorí zúčastnení môžu prejavovať veľmi súťaživo. Nikdy totiž neviete, či medzi nimi nie je „tajný agent“, ktorý sa snaží vyvolávať napätie a brániť dosiahnutiu cieľa.
Nebojte sa jednoduchých riešení a uplatnenia tvorivých postupov pri riešení úloh. Vopred sa pripravte na to, že budete hovoriť o vašich skúsenostiach a konkrétnych situáciách, v ktorých ste museli riešiť nejakú konfliktnú situáciu alebo si presadiť svoj názor. Počas prestávok sa zapájajte do debát s ostatnými účastníkmi (možno vašimi budúcimi kolegami), prípadne hodnotiteľmi – prejavte záujem o ich spoločnosť!
Z priebehu AC môžete zistiť nielen bližšie informácie o spôsobe fungovania firmy, o jej firemnej kultúre, ale spoznáte aj niektorých z vašich potenciálnych spolupracovníkov alebo nadriadených.
Najdôležitejšia rada na záver: buďte sami sebou! Nesnažte sa čokoľvek predstierať – celý deň to aj tak nevydržíte a ak aj áno, určite sa potom nevydržíte pretvarovať v práci, ak vás príjmu! Pokúste sa udržať si optimizmus a zmysel pre humor a vydajte zo seba to najlepšie.
V ďalšom článku sa budeme venovať najčastejším chybám, ktoré kandidáti robia počas assessment centier.
Zdroje:
Assessment Centres – Profesional Preparation and Practice Tools
Assessment Centres Exercises