Ako vybrať “nesprávneho” kandidáta
Možno ste sa trochu pozastavili nad názvom dnešného článku. Tentokrát sme to zobrali z iného uhla a rozhodli sme sa vám predstaviť niekoľko praktických situácií, ktoré vám zaručia, že na pozíciu vyberiete nesprávneho človeka.
1. Kandidátov vyhľadávate len vtedy, keď niekoho potrebujete okamžite. To väčšinou znamená, že nemáte zoznam kandidátov, ktorých ste spoznali a „vyhliadli“ si vopred. Teraz ste pod tlakom a je dosť možné, že prijmete prvého kandidáta, ktorý vkročí do dverí.
2. Pracovné ponuky, ktoré zverejňujete, priťahujú ľudí, ktorí si hľadajú prácu – akúkoľvek prácu. Pracovné ponuky by mali byť určené pre konkrétnu cieľovú skupinu, a tak zaujať len ľudí, ktorí chcú pracovať presne na ponúkanej pozícii
3. Nepremysleli ste si vopred, aké zručnosti, postoj a osobnostné črty sú vlastne potrebné na úspešné zvládnutie práce. Ako môžete trafiť do čierneho, keď neviete, ako vyzerá terč?
4. Pred zamestnancami, obchodnými partnermi, príbuznými a známymi ste sa ani nezmienili, že hľadáte nového člena do tímu. Veď kto z nich už len pozná zaujímavých ľudí, že? (Len pre zaujímavosť – štatistika hovorí, že referencie sú najčastejším zdrojom nových spolupracovníkov.)
5. S potenciálnymi kandidátmi sa najprv neporozprávate po telefóne a stretnutie si radšej tiež dohodnete emailom. Potom s napätím očakávate, kto sa na stretnutí objaví. Míňate tak drahocenný čas pohovormi s kandidátmi, ktorí už po prvej vete pre vás nemusia byť zaujímaví.
6. Neotestujete si zručnosti kandidátov, len uveríte ich tvrdeniu, že budú schopní robiť prácu, na ktorú ich prijmate. Alebo predpokladáte, že to zvládnu, keďže to už robili niekde inde.
7. Počas pohovoru veríte „intuícii“, takže prirodzene, ak sa vám kandidát „páči“, hľadáte dôvody, prečo by ste ho prijali. Naopak, ak sa vám „nepáči“, chytíte sa prvého dôvodu, aby ste ho prijať nemuseli. Takýmto spôsobom veľmi často na pozíciu vyberiete nesprávnu osobu.
8. Poviete kandidátovi všetko o práci a o tom, ako by mal vhodný kandidát vyzerať, ešte predtým ako zistíte kto vlastne je a čo dokáže.
9. Nepripravíte sa na pohovor – proste ho nejako spravíte. Potom len prijmete osobu s najlepšími prezentačnými schopnosťami namiesto kandidáta, ktorý by bol na pozíciu najvhodnejší.
10. Nepreveríte si referencie, pretože predpokladáte, že žiadny z „tých ľudí“ vám aj tak nepovie nič užitočné.
Zamyslite sa pri najbližšom výberovom konaní, či niektorý z uvedených krokov nepatrí i do vášho repertoáru. Skúste tento proces otočiť a buďte na kandidátov tvrdí pri výbere, aby ste potom na nich mohli byť mäkkí pri vedení.
Budeme radi, ak sa s nami podelíte o vaše skúsenosti.