Ako úspešne vykľučkovať z otázky o vašich silných a slabých stránkach
Mnohí z vás pri príprave na pohovor zisťujú, že otázky personalistov sa zväčša opakujú. Ak začnete „googliť“ nájdete mnohé príklady, ako sa na ne pripraviť a ako odpovedať. Je však dobré sa nimi inšpirovať? Existujú vôbec správne odpovede na takéto otázky? Ako zhodnotiť, v čom sme naozaj dobrí a v čom máme, naopak nedostatky? V nasledujúcich riadkoch vám ponúknem rady, ako sa vysporiadať s klišé otázkami.
Tak ako existujú zaužívané otázky zo strany personalistov, rovnako existujú často používané odpovede zo strany uchádzačov, prevažne inšpirované internetom. Verte, že niektoré odpovede som už počula niekoľkokrát. Preto odporúčam odpovedať vždy pravdivo, pretože na pohovore si môžeme my personalisti vašu silnú stránku overiť. Ak neviete popísať konkrétny príklad z praxe, kedy ste využili vaše organizačné zručnosti, neuvádzajte ich ako vašu silnú stránku. Na pohovore skôr zabodujete úprimnosťou a bezprostrednosťou, ako naučenými odpoveďami.
Aké sú vaše silné/slabé stránky?
Táto otázka je vo všeobecnosti tá najčastejšie kladená na pohovore. Danou otázkou personalisti sledujú vašu schopnosť sebazhodnotenia, argumentácie a vašu kokrétnosť. Sklamem vás, ale na túto otázku neexistuje správna odpoveď. Každá spoločnosť má inú predstavu o silných/slabých stránkach vhodného uchádzača. Vašu odpoveď preto zvažujte vždy vzhľadom na konkrétnu pozíciu, o ktorú sa uchádzate. Ak ide napríklad o pozíciu obchodníka, je vhodné vyzdvihnúť flexibilitu, nakoľko takáto pozícia zväčša vyžaduje cestovanie a ochotu prispôsobiť sa časovo potenciálnym zákazníkom. Naopak, ak ide o pozíciu v oblasti administratívy, kde je jasne daný rámec úloh a zodpovedností, flexibilita nebude kľúčový faktor, ktorý by personalistu presvedčil o tom, že ste vhodným uchádzačom.
Pýtajte si spätnú väzbu
Najlepším zrkadlom pre reálne zhodnotenie našich síl a slabín sú kolegovia a nadriadení. Nebojte sa vypýtať si od kolegov spätnú väzbu na vašu spoluprácu. Rozprávajte sa pravidelne so svojím manažérom o oblastiach, ktoré si na vás cení a možnostiach vášho ďalšieho rozvoja. Môže sa stať, že vám povedia veci, ktoré ste si sami neuvedomovali. Zhodnotenie zo strany rodiny a známych môže byť skreslené, vzhľadom na bližšie vzťahy a taktiež na fakt, že v rodinnom prostredí sa človek zvykne prejavovať inak ako v práci.
Ak chcete zhodnotiť svoje silné a slabé stránky z pohľadu profesionálneho života, najlepším zrkadlom sú reálne zažité situácie. Zamyslite sa nad úspechmi, ktoré ste v práci dosiahli a zodpovedajte si na otázky:
- Vďaka čomu sa mi podarilo tento úspech dosiahnuť?
- Čo som urobil/a nad rámec očakávaní?
- Aká vlastnosť sa pri dosahovaní cieľa vo mne prebudila?
Rovnako môžete postupovať aj pri identifikácii slabých stránok. Odpovedi, že žiadne slabé stránky nemáte, sa vyhnite. Pokúste sa objektívne zhodnotiť, prečo ste pri niektorých úlohách neboli spokojní s výsledkom, čo vás limitovalo, čo by ste prípadne mohli urobiť v budúcnosti inak. Úprimne a otvorene popíšte situáciu, v ktorej ste sa nezachovali úplne podľa vašich predstáv a nezabudnite poukázať na fakt, že ste schopní sa zo svojich chýb poučiť.