Ako si nastaviť work life balance?
Hektika života nás mnohokrát dostane do situácií, kedy sa cítime pod tlakom. Doba je riadená produktivitou, najmä v pracovnej oblasti. Čoraz viac ľudí však zisťuje, že je ťažké, aby zodpovedne plnili svoje úlohy nie len na pracovisku, ale aj doma. Je náročné nájsť rovnováhu medzi ich kariérou a rodinou. Konflikt medzi pracovným a rodinným životom je v dnešnej dobe jedným z najčastejších zdrojov stresu.
Riešením pre väčšinu, ktorých sa táto skutočnosť týka, je prioritizácia jedného pred druhým. Táto voľba sa však spája s množstvom dysfunkčných dôsledkov:
- neefektívnosť pri práci
- napäté rodinné vzťahy
- zlé fyzické a duševné zdravie a iné
V snahe vyhnúť sa týmto negatívnym dôsledkom, je dôležité dosiahnuť medzi našou rodinou a prácou rovnováhu. Život má byť príjemný a obohacujúci a nie len o plnení povinností. Vytvorenie si určitej rovnováhy má obrovský prínos pre pohodu a zdravie ľudí. Napriek tomu, že je namáhavé vyvážiť rodinný a pracovný život, určite to stojí za tú námahu. Preto Vám poskytujeme niekoľko tipov, ktorých aplikácia prispeje k vašej pohode a zdraviu:
- Urobte rozhodnutie – pevne si stojte za tým, že chcete rovnáhu a ste ochotný prejsť dlhým a často skľučujúcim procesom jej budovania.
- Aj nerovnováha je nevyhnutná – prijmite fakt, že sú obdobia, kedy musí byť jedna zložka prioritná, napríklad, keď vám ochorie dieťa.
- Buďte zorganizovaný:
-
- Plánujte – pokúste sa o poriadok, vytvorte si štruktúrovaný plán, predvídajte vlastné potreby. V zálohe majte vždy alternatívny plán. Vybudujte si podpornú sieť (rodinu, priateľov a pod.), na ktorú sa môžete vždy spoľahnť. Naučte sa zdravým návykom – udravá strava, cvičenie, meditácia a pod. Naopak obmedzte aktivity, ktoré plýtvajú časom – TV, internet a pod.
-
- „Povoľte“ – nesnažte sa byť vo všetkom najlepší, nie všetko dokážete sami, delegujte prácu aj na iných, či už doma, alebo v práci. Budujete si tak vzájomnú dôveru. Robte kompromisy, hľadajte alternatívy, šetrite si čas. V prípade neúspechu sa neobviňujte, energiu investujte do toho, čo môžete urobiť najlepšie. Doprajte si relax, aspoň raz za týždeň, zabávajte sa a užívajte si rodinu.
-
- Objasnite si hodnoty – rozhodnite sa, aké hodnoty máte vy a aké vaša rodina a práca. Tieto hodnoty sú určitým kľúčom k pochopeniu pracovných, ale aj rodinných požiadaviek. Uistíte sa v tom, čo je pre vás dôležité a na čom vám záleží. Preto nad tým starostlivo premýšľajte, uprednostňujte a modifikujte – napríklad: je pre vás dôležitejšie mať dokončenú prácu aj napriek nadčasom alebo mať uprataný byt? Vyhnete sa tak často dejúcemu sa javu – ľudia si uvedomujú svoje hodnoty väčšinou vtedy, kedy je už neskoro a vyskytne sa problém.
-
- Určite si ciele, očakávania a hranice medzi prácou a rodinou – voľte si priority, niektoré ciele uprednostnite a iné odložte, nezabúdajte pri tom na to, čo chcete, čo je pre vás dôležité, aké sú postoje a očakávania iných. Pochopiteľne, aj to, čo by ste mali urobiť je dôležité. Na ceste za plnením cieľov, buďte flexibilný, adaptabilný a otvorený. Odpúštajte si neúspech, ale nezabúdajte, že sú veci, ktoré si jednoducho vyžadujú Vašu pozornosť. Na základe toho musíte modifikovať vaše plány. Rozhodujte, čo je pre vás najdôležitejšie v krátkodobom, strednodobom, ale i dlhodobom horizonte. Pozornosť orientujte na to, čo je aktuálne, ale na mysli si podržte aj ciele sekundárne. Stanovte si čas, ktorý si splnenie cieľa važaduje, meradlo, kedy zistíte, že ste ho dosiahli. Zároveň nezabúdajte na hranice, ktoré vás naučia povedať „nie“.
- Komunikujte efektívne – jasne a zrozumiteľne vysvetlite vašej rodine a priateľom, prečo niekedy nie ste schopný urobiť veci načas a na 100%. Priame vysvetlenie situácie pomôže iným pochopiť situácie a vžiť sa do vašej kože. Udržujte kontakty s vaším okolím a v prípade potreby neváhajte požiadať o pomoc.
-