Ako sa pripraviť na pohovor, keď máte bohaté pracovné skúsenosti
Pracujete na top pozíciách už niekoľko rokov. Zrazu vám zavolá headhunter a osloví vás so zaujímavou pracovnou ponukou. Vy už niekoľko mesiacov cítite, že by ste mali záujem o zmenu a preto vás takáto ponuka príjemne prekvapí. Nepodceňte však pracovný pohovor – napriek tomu, že máte CV nabité skúsenosťami, musíte sa naň dobre pripraviť.
Môžete byť najlepším špecialistom na trhu, no ak podceníte prípravu na pohovor, môže vyhrať kandidát, ktorý je jednoducho lepší v sebaprezentácii. Navyše, ak ste na žiadnom pohovore neboli 5 rokov, nemáte úplný prehľad o tom, ako sa výberové procesy a forma pohovorov zmenili. Ak ste rozhodnutý získať nové miesto, dajte si záležať na nasledovnom:
Zaktualizujte svoj životopis
Nie všetky skúsenosti sa zmestia na papier, roky skúseností a názov pozície zase nepovedia dosť. CV by malo odrážať vašu vysokú profesionálnu úroveň v obore, v ktorom pôsobíte. Ak firme zašlete životopis, ktorý ste si písali pred desiatimi rokmi ako čerstvý absolvent a k tomu len rýchlo pripíšete poslednú pozíciu, zbytočne sa oberáte o plusové body.
Pripravte si vopred „príbeh“, ktorým sa odprezentujete
Častou chybou kandidátov na pohovoroch je, že ak dostanú otázku „povedzte mi niečo o sebe“, hovoria príliš veľa o nepodstatných a irelevantných veciach. Máte za sebou úspechy, veľa toho viete, a keď príde dôležitý čas porozprávať o vašich skúsenostiach, nemáte tušenie, kde vlastne začať a kde skončiť. Preto si dopredu pripravte štruktúru toho, o čom chcete hovoriť. Akonáhle máte svoj príbeh pripravený, môžete ho v menších obmenách použiť na akomkoľvek interview. Dôležité je, aby ste na pohovore zneli prirodzene a nie príliš strojene.
Hovorte o tom, čo vášho potenciálneho zamestnávateľa zaujíma
Celá vaša „story“ by mala mať hlavnú tému s názvom „Prečo by ste ma mali prijať.“ Keď sa vás personalista opýta, aby ste mu o sebe niečo prezradili, zaujímajú ho dve oblasti:
- vaša minulosť – odprezentujte vaše najväčšie úspechy a čo najviac ich špecifikujte. Akú úlohu ste zohrali pri ich dosiahnutí? Aké boli najväčšie výzvy? Čo vám pomáhalo dotiahnuť veci do úspešného konca? Nezľaknite sa však ani otázky na vaše prípadné neúspechy a snažte sa odpovedať čo najúprimnejšie.
- vaša prítomnosť/budúcnosť – snažte sa odpovedať na otázky:
- Aké sú vaše ciele?
- Aké sú vaše tri alebo štyri odborné znalosti, ktoré by boli prínosom na novej pozícii?
- Máte nejakú osobnú unikátnu vlastnosť, ktorú by ste vedeli priniesť do nášho tímu?
- apod.
Najlepším spôsobom, ako si sebaprezentáciu úspešne osvojíte, je prax. Ak to nevyjde na prvom pohovore, môže to vyjsť na druhom alebo treťom. Môžete sa obrátiť aj priamo na recruitera, ktorý vás s pozíciou oslovil. V rámci služby kariérneho poradenstva ho môžete požiadať o simuláciu pohovoru ako užitočnú generálku. Dôležité je všímať si spätnú väzbu a učiť sa z nej. Verím však, že ak sa budete riadiť našimi tipmi, vyjde vám to hneď na prvýkrát!
Zdroje:
Alina Dizik, Advice: After Years With an Employer, Jumping Back Into the Interview Process, The Wall Street Journal Blog
Robin Madell, Top 5 Interviewing Tips for Experienced Employees, USNews