Ako byť efektívny aj ako nočná sova
V minulom blogu sme sa venovali tomu, ako sa „pretransformovať“ zo sovy na ranné vtáča. Niekedy sa však môžete snažiť akokoľvek, ale ranné vtáča z vás jednoducho nebude. Dnes vám preto poradíme, ako byť v práci a živote aktívnejší aj napriek tomu, že ste „nevyliečiteľný“ nočný tvor.
Už dva týždne každý deň vstávate o šiestej ráno a napriek tomu ani okolo pol noci neviete zaspať? Je pravdepodobné, že prepnúť sa na iný životný štýl pre vás nebude ľahké. Keďže všetci vieme, že chronický nedostatok spánku k vyššej aktivite celkom určite nevedie, musíte sa zmieriť s tým, že ste nočná sova a sovou aj ostanete. Stále však existuje niekoľko „zlepšovákov“, ktoré môžete zakomponovať do svojho života a pomôžu vám pracovať efektívnejšie.
Nespite príliš dlho
Zmierili ste sa s tým, že z vás ranné vtáča jednoducho nebude? To neznamená, že teraz môžete vyspávať do popoludnia. Je vedecky dokázané, že čím viac sa „odchyľujeme“ od prirodzeného biorytmu prírody (deň/noc), tým sme náchylnejší k úzkosti, depresii, celkovej únave a apatii. Nemusíte vstávať o šiestej ráno, skúste sa však nastaviť tak, aby ste vstávali medzi 8 – 10 ráno a nespali dlhšie ako 8 hodín. Tiež je dôležité mať presne stanovený režim – napr. ísť do postele o jednej a vstávať o deviatej každý deň.
Nepracujte minimálne hodinu predtým ako idete spať
Noční vtáci sú väčšinou kreatívni ľudia, ktorí majú najväčšie „návaly produktivity“ práve v neskorých večerných hodinách. Je potom veľmi ťažké ukľudniť sa a ísť spať. Ak chcete, aby bol pre vás spánok naozaj oddychom, nechoďte spať hneď ako vypnete počítač. Venujte sa pred spaním relaxačným aktivitám, pri ktorých nemyslíte na prácu – prečítajte si knihu alebo si dajte kúpeľ. Televízia tiež nie je úplne najlepší nápad.
Naplánujte si prácu na čas, kedy ste najproduktívnejší
Doprajte si dostatok spánku a potom si urobte malý experiment – pozorujte, kedy máte počas dňa najviac energie. Niektorí ľudia sa celé doobedie cítia „oťapení“ a najviac energie majú poobede. Iní sú zase najefektívnejší po zobudení, poobede im energia klesne a večer „ťahajú“ ďalšiu šichtu. Naplánujte si najnáročnejšie úlohy (kreatíva, práca s číslami, dôležité rozhodnutia, atď…) na tie časti dňa, kedy máte najviac energie. Menej produktívne chvíľky môžete venovať odpovedaniu na emaily, sledovaniu noviniek a menej náročným projektom.
Zdroj:
Pick the Brain, How To Become a Highly Productive Night Owl, pickthebrain.com