Prečo je dôležité mať profil na LinkedIn?
Patrí Facebook k prvým stránkam, ktoré si hneď ráno otvoríte? Priebežne počas dňa sledujete, čo robia vaši známi? Na kontakte s kamarátmi síce nie je nič zlé, ale málokedy vám celodenné „facebookovanie“ prinesie novú pracovnú príležitosť. Vytvorte si profil na profesionálnej sociálnej sieti LinkedIn a skúste jej venovať aspoň polovicu času, ktorý obyčajne trávite na Facebooku. Uvidíte, čo sa bude diať… je dosť možné, že vaša stagnujúca kariéra sa nečakane rozbehne.
Až 36 % Slovákov je užívateľom Facebooku, no len 2% majú profil na LinkedIn. LinkedIn je najväčšou sociálnou sieťou pre profesionálov, ktorá v súčasnosti spája viac ako 120 miliónov odborníkov z rôznych oblastí a je najväčšou sociálnou sieťou určenou pre biznis. Mnoho z nás si neuvedomuje, že práve LinkedIn nám môže otvoriť mnoho dverí, dokonca aj získať pracovné miesto!
Niekoľko najdôležitejších dôvodov, prečo by ste mali aj vy mať profil na LinkedIn:
- Cez LinkedIn rozvíjate profesionálne vzťahy. Niektorých kolegov/klientov/nadriadených by ste síce neoznačili za svojich priateľov na Facebooku, ale radi by ste s nimi ostali v profesionálnom kontakte. LinkedIn je určený presne na to. Okrem súčasných kolegov môžete nadviazať kontakt aj s klientmi, bývalými spolupracovníkmi alebo dodávateľmi a sledovať ich kariérny postup. Je vysoko pravdepodobné, že mnoho z týchto kontaktov vám bude v budúcnosti užitočných.
- Budujete svoju značku a profesionálny imidž. V odborných skupinách sa môžete zapájať do diskusií, zdieľať svoje názory a skúsenosti z praxe, odpovedať na otázky. Nikdy neviete, či medzi diskutujúcimi nie je aj váš potenciálny zamestnávateľ/klient.
- Sledujete najnovšie trendy vo svojej špecializácii. Máte prístup k článkom a blogom, ktoré sú písané tými najlepšími vo svojom odbore/špecializácii z celého sveta.
- Zviditeľníte sa a vytvoríte si väčšie šance na nové pracovné príležitosti. Práve LinkedIn využívajú personalisti a recruiteri pri aktívnom vyhľadávaní potenciálnych zamestnancov čoraz častejšie.
- Dozviete sa o pracovných príležitostiach, ktoré nie sú oficiálne inzerované na pracovných portáloch. Zároveň si zvyšujete šance na to, že budete oslovení headhuntermi aj zo zahraničia.
- Zdieľajte pracovné referencie. Vášho potenciálneho zamestnávateľa/klienta môžu práve referencie presvedčiť, aby si vybral práve vás. Na druhej strane, ak poskytnete referenciu svojim kolegom, môžete im pomôcť nájsť si prácu.
- Na LinkedIn sa môžete inšpirovať úspechmi druhých a sledovať ich napredovanie a rozvoj.
Mať profil na LinkedIn môže byť skutočne veľmi užitočné aj keď si aktívne prácu nehľadáte. V nasledujúcom blogu vám poradíme, ako si ho vytvoriť tak, aby bol pre recruiterov atraktívny.
Dostali ste už niekedy pracovnú ponuku vďaka svojmu profilu na LinkedIn? Budeme radi, ak napíšete svoju skúsenosť do komentárov pod článkom.
Barborka, velmi pekny blog.
Len tak dalej, sirte osvetu o LinkedIN, cim viac ludi tam bude, tym lepsie sa nam bude fungovat. A tym nemyslim len svet recruitingu, ale celkovo svet akychkolvek referencii, lebo je dobre vediet o ludoch, ktori robia svoju pracu top profesionalne a je dobre vediet aj o tych, ktori taki nie su. Nuz a LinkedIN v tom pomaha velmi.
Dakujem.
Lukas
Dobrý deň Lukáš,
ďakujem za komentár :)
Ak by ste mali tip na tému, ktorej by sme sa mali venovať v niektorom z nasledujúcich článkov, budem rada, ak nám napíšete do komentárov alebo na blog@hladacipokladov.sk.
Inšpirácie nikdy nie je dosť :)
Želám príjemný deň.
Jeeejda,
som myslel, ze vidis moju mailovu adresu, ktoru som pri komentovani vyplnal a to „sirte osvetu“ to nebolo myslene, ze ti vykam, to bolo mnozne cislo, v zmysle vy vsetci v Synergie, lebo som vasim velkym fanusikom :)
http://www.linkedin.com/in/lukasbakos
:D ďakujeme Lukáš, myslím, že môžem hovoriť za všetkých v Synergie, že sme tiež vašimi fanúšikmi :)
Zujimave citanie. Ja osobne som mal LinkedIN profile urcite skor ako FaceBook.
Pozeram na net …. LinkedIn zacal v 2003 a FaceBook 2004.
> Až 36 % Slovákov je užívateľom Facebooku, no len 2% majú profil na LinkedIn.
— zaujimave, neviete nahodou ako tieto stats su v celej EU/North America/Azia/Svet?
Vdaka.
Dobrý deň,
práve v januári 2013 LinkedIn celosvetovo presiahol viac ako 200 miliónov používateľov, pričom jeho komunita najrýchlejšie rástla v Turecku, Kolumbii a Indonézii.
Zaujímavé aktuálne štatistiky o LinkedIn nájdete napríklad na: http://blog.linkedin.com/2013/01/09/linkedin-200-million/
http://www.shiftdigitalmedia.com/news/20-awesome-facts-about-linkedin-2012-edition/
Želám príjemný deň.