Kde si po „materskej“ hľadať prácu?
Zvážili ste všetky pre a proti, našli ste si opatrovateľku a ste definitívne rozhodnutá začať opäť pracovať. Zostáva len malý detail – nájsť si to správne miesto! Dnes vám poradíme na koho sa pri hľadaní práce obrátiť a aké máte možnosti.
V prvom rade je dôležité vedieť, kde hľadať. Dnes sú nepochybne najpoužívanejším nástrojom internetové pracovné portály. Portál www.profesia.sk poznajú snáď všetci, ponuky práce ale nájdete aj na:
Spoľahnúť sa môžete aj na služby personálnych a sprostredkovateľských agentúr. Základným rozdielom medzi nimi je to, kto hradí poplatky za služby. Personálna agentúra pracuje pre spoločnosti, ktoré potrebujú nájsť nového zamestnanca. Poplatky teda platí spoločnosť, pre uchádzačov sú ich služby bezplatné. Personálna agentúra nehľadá kandidátom prácu aktívne. Na druhej strane pri sprostredkovateľskej agentúre platí poplatok uchádzač. Poplatok je viazaný na to, že mu agentúra nájde prácu podľa jeho očakávaní.
Ďalšou možnosťou je aj zaslanie spontánneho životopisu do vytipovaných firiem, v ktorých by ste chceli pracovať. V každom prípade platí, že proaktívnym prístupom prácu nájdete skôr, ako keď budete len „pasívne“ prezerať ponuky. Vytvorte si profil na sieti LinkedIn, „zaveste“ svoj životopis na Profesiu a svoje CV-čko zašlite aj do personálnych agentúr. Nezabudnite do sprievodného e-mailu dopísať, o aký typ pozície by ste mali záujem a aké sú vaše očakávania. Ak sa pre vás nájde vhodný džob, budú vás sami kontaktovať.
Ak máte záujem o prácu v konkrétnej firme, sledujte ponuky na ich webe alebo vyvíjajte aktivitu na facebookovej stránke. Firmy svoje stránky pravidelne a konštruktívnych prispievateľov si všímajú. Nikdy neviete – práve takto „netradične“ možno prídete k vysnívanej práci.
Ako veľa iných mamičiek môžete hľadať prácu na polovičný alebo dvoj-tretinový úväzok. Nájdite si ponuku, ktorá Vás zaujme a navrhnite potenciálnemu zamestnávateľovi alternatívnu formu úväzku. Mnohí zamestnávatelia vnímajú mamičky, ako veľmi lojálnych zamestnancov a preto sú otvorení takejto forme kompromisu.
Keďže jednou z priorít mamičiek je skĺbiť pracovný a rodinný život, niektoré firmy vytvárajú tzv. flexibilné pracovné usporiadanie. Môže byť vo forme deleného pracovného miesta, kĺzavej pracovnej doby, či kombinácie s domácou prácou . Okrem toho môžu ponúkať aj iné pro-rodinne orientované benefity ako mentorovacie programy pre mamičky po materskej dovolenke, voľno nad rámec zákona, firemnú škôlku, letné programy a pobyty pre deti, firemné akcie pre rodiny s deťmi alebo peňažné odmeny pri špeciálnych príležitostiach (napr. narodenie dieťaťa). Pri výbere tej správnej pracovnej pozície pre vás preto zvažujte všetky možnosti, ktoré vám potenciálny zamestnávateľ ponúka.
V nasledujúcom článku sa budeme venovať príprave životopisu, motivačného listu a celkovému procesu reakcie na pracovné pozície.
Odporúčané zdroje:
Praktické rady pri zakladaní konta na LinkedIn nájdete v článku: 10 tipov pre váš LinkedIn profil