Chcem sa vrátiť do práce. Ale čo s dieťaťom?
Ste už dlhší čas na materskej a začínate rozmýšľať nad návratom do práce? Skončil vám rodičovský príspevok a potrebujete viac peňazí na materiálne zabezpečenie? Alebo ste sa už nasýtili života medzi štyrmi stenami a chýba vám pracovné prostredie a kolegovia? Dôvody prečo sa vrátiť do práce sú rôzne a podľa toho sa aj treba zariadiť. Predtým ako sa pustíte do realizácie tohto plánu, porozmýšľajte nielen nad vašou motiváciou, ale aj nad riešením praktických otázok každodenného života.
Najprv vyriešte základnú otázku – kto sa v priebehu času stráveného v práci postará o dieťa? Ak máte spoľahlivého príbuzného, ktorý má dostatok času (manžela, mamu, sestru,…), máte vyhraté. Nie každý má také šťastie. Je však niekoľko alternatív – opatrovateľka, štátna či súkromná škôlka. Spýtajte sa na referencie a urobte si prieskum: Koľko vás to bude stáť? Nebude to viac resp. rovnako ako sama zarobíte? V akom časovom rozmedzí vám dokážu poskytnúť služby? Ešte predtým ako sa bezhlavo prihlásite späť do práce, potrebujete sa presvedčiť o tom, že vaše dieťa je v dobrých rukách a vy sa s kľudným svedomím a plným sústredením môžete venovať práci.Ak sa rozhodnete pre ktorúkoľvek alternatívu, vyskúšajte ju ešte predtým, ako nastúpite. Vyhnete sa tak najhorším scenárom, keď ste prvý deň v práci a z domu vám volá zúfalá au-pairka, že to „nezvláda“. Ak kvôli nemožnej opatrovateľke budete musieť každý druhý deň utekať z práce domov, zamestnávateľ vám to dlho tolerovať nebude.
Ďalšou dôležitou vecou, ktorú je potrebné zvážiť je forma pracovného úväzku. Dôležitými činiteľmi pri tomto rozhodnutí sú vek vášho dieťaťa, forma opatery, výška platu, ktorú požadujete atď. Ak chcete hneď nastúpiť do plného pracovného pomeru, myslite na to, že vás môžu chcieť vyslať na služobnú cestu, požadovať nadčasy a pod. Váš postoj k týmto témam je potrebné mať vyjasnený čo najskôr. Niektoré mamičky nastupujú najskôr na polovičný alebo dvojtretinový pracovný úväzok. Vyjasnite si tieto otázky už na pohovore. Dajte si na to pozor aj pri podpisovaní pracovnej zmluvy. Vaše povinnosti, práva a pracovná doba by mali byť v zmluve pevne ukotvené.
Ďalšou možnosťou je práca z domu. Veľa mamičiek sa mylne domnieva, že prácu z domu zvládnu aj pri dieťati („keď bude spinkať, keď príde manžel z práce domov“ a pod..). Vo väčšine prípadov sa však mýlia. Ak sa so zamestnávateľom dohodnete na práci z domu, aj tak si vyhľadajte opatrovateľku aspoň na pár hodín denne. V tento čas sa budete môcť naplno venovať práci a zároveň budete mať situáciu doma celý čas pod kontrolou.
V budúcom blogu sa pozrieme na výhody a výzvy, s ktorými sa po návrate do práce budete stretávať a aké finančné ohodnotenie môžete čakať.