Zverejňovanie platov: kandidáti vs. zamestnávatelia
Od 1. mája tohto roku prišlo do platnosti nariadenie zverejňovania platov pri pracovných inzerciách. Aj s odstupom niekoľkých mesiacov je táto téma veľmi aktuálna. Priniesla táto novinka pozitíva, alebo práve naopak? Na situáciu spôsobenú týmto krokom sa môžeme pozerať z viacerých hadísk.
Hlavným cieľom tejto povinnosti je zabezpečenie informovanosti uchádzačov o ponúkaných platových podmienkach. Záujemca o prácu by tak mal získať prehľad o tom, aké sú platové možnosti danej pozície, oblasti či lokality, o ktorú sa zaujíma. Zverejňovanie platov malo umožniť prierez platových možností zamestnávateľov na pracovnom trhu.
Podľa zákona je zamestnávateľ povinný prezentovať ponuku, ktorá obsahuje základnú hrubú mzdu, ktorú je ochotný novému zamestnancovi ponúknuť. Táto ale musí dosahovať aspoň výšku minimálnej mzdy. Zverejňovať sa bude len základná hrubá mzda bez príplatkov (napr. za prácu nadčas, prácu počas sviatkov a pod.), tiež bez 13. a 14. platu a prípadných odmien či prémií.
Každá spoločnosť si však túto povinnosť trochu prispôsobila. Zatiaľ čo jedna zadáva priemernú mesačnú mzdu, iná udáva tú najnižšiu možnú či hodinovú. Každopádne by zamestnávateľ nemal zadávať sumu, ktorú pri reálnom nástupe zamestnancovi neposkytne. Zamestnávateľ nemôže v pracovnej zmluve zakotviť nižšiu mzdu (nástupnú), než uviedol vo svojej pracovnej ponuke. Ak sa tak stane, neminie ho pokuta.
Kontrolu plnenia povinností budú vykonávať príslušné inšpektoráty práce. Tieto orgány v prípade zistenia porušenia povinnosti zamestnávateľa zverejňovať od 1. 5. 2018 vo svojich pracovných inzerátoch základnú zložku hrubej mzdy môžu uložiť zamestnávateľovi pokutu do výšky 33 193,91 eur. V prípade porušenia zákazu uzavrieť takú pracovnú zmluvu, na základe ktorej by zamestnancovi mala byť vyplácaná nižšia základná zložka mzdy ako tá, ktorá bola uverejnená v pracovnom inzeráte, môžu zamestnávateľovi uložiť pokutu až do výšky 100 000 eur.
V rámci tejto témy je dôležité vymedziť aj výnimky, na ktoré sa tento nový zákon nevzťahuje. Povinnosť zverejňovania platov neplatí pre štátnu správu, pre pracovné pozície, ktoré spoločnosti ponúkajú v zahraničí alebo ak hľadáme živnostníkov.
Pohľad zamestnávateľov na danú problematiku je však skôr negatívny ako pozitívny. Nakoľko ide o ďalšie povinnosti, ktoré majú firmy voči štátu, je to pre nich opäť niečo navyše, čo pribudlo k ich zodpovednostiam. Pri zadávaní platov musia byť opatrní, aby si nevytvorili značnú konkurenčnú nevýhodu. Zverejňované platy teda nesledujú len uchádzači, ale aj iné firmy, aby o svojej konkurencii získali lepší prehľad.
Známe sú aj vzájomné dohody spoločností o tom, že si navzájom nevytvoria tak konkurenčné prostredie, aby nevznikla situácia, že sa všetci zamestnanci rozhodnú pre hromadný odchod a nastúpia do spoločnosti priameho konkurenta. Takýmto spôsobom si zabezpečujú svoje trhové postavenie. Firmy v rovnakých sektoroch tak vykazujú podobné platové možnosti, resp. platy s menšími odchýlkami. V každom prípade sa musia zamýšľať nad tým, aký plat uviesť, aby boli ich pracovné inzeráty stále pre uchádzačov lákavé.
Kandidáti alebo uchádzači vnímajú tento krok zo strany štátu pozitívnejšie. Mnohí zamestnanci nemajú predstavu, aký plat si pri pohovore pýtať, nevyznajú sa na pracovnom trhu či dlhšie obdobie žili mimo územia Slovenska. Vďaka tejto novinke si tak môžu o ponúkanej pozícii vytvoriť lepší prehľad.
Jednoznačne však treba upozorniť na fakt, že platy uverejnené v inzercii netreba brať fixne. Nakoľko by v každej ponuke mal byť uverejnený základný plat, pri prvom prezretí si ponuky nemôžeme mať ucelenú informáciu o reálnom mesačnom príjme. Spoločnosti zväčša disponujú bohatým balíčkom variabilnej zložky platu, ktorá do výraznej miery mení finálnu mzdu. Bonusmi k platu sú aj rôzne cestovné príplatky, ktoré pokrývajú náklady na cestovanie či bonusy iného charakteru.
Povinné zverejňovanie platov prinieslo značný chaos. Kým sa nastavenie spoločností a na druhej strane chápanie kandidátov zladí, potrvá to isté obdobie. Naším jednoznačným odporúčaním pre kandidátov je, aby sa na platy v inzerciách nepozerali ako na fixné a finálne položky, ktoré môžu očakávať na výplatných páskach. Je potrebné informovať sa o ďalších príplatkoch, bonusoch a iných možnostiach, ktoré zamestnávatelia ponúkajú. V konečnom dôsledku plat nemusí byť hlavným atribútom pri výbere práce. V súčasnej dobe je dôležité aj postavenie spoločnosti v rámci konkurencie, možnosť pracovať v medzinárodnom prostredí či možnosť kariérneho a osobnostného rastu.