Mám pracovať pre korporát, alebo pre menšiu firmu?
Korporát s obrovským množstvom kolegov, kolegýň, známych a rivalov. Veľký počet akcií, hýčkanie si zamestnancov, cestovanie po svete alebo menšia spoločnosť, kde je vaša práca viditeľná a prestávate byť iba číslom? Určite ste sa už niekedy zamysleli nad tým, čo je pre vás tou správnou voľbou. Na ktorej ceste by ste svoje znalosti najlepšie uplatnili a získali vytúženú kariéru. Veríme, že aj na základe tohto porovnania sa stane vaše rozhodovanie jednoduchším.
Aké sú výhody korporátu?
Medzi jednoznačne najvýraznejšie výhody práce v korporátnej spoločnosti sú vyššie platy, ktoré sú výsledkom intenzívnejšieho prílevu investícii z materských spoločností. Vďaka financiám môžu svojim zamestnancom ponúknuť širší balíček benefitov. Veľkolepé eventy, teambuildingy, cestovanie v rámci svetových projektov, či už ovocné a zmrzlinové týždne.
Veľké spoločnosti majú vyšší dosah na podnikanie s najväčšími „rybami“ na trhu, čo im dáva možnosť stať sa prestížnymi aj na zahraničných trhoch.
V spoločnosti s 500 a viac zamestnancami je priestor na vytváranie priateľstiev, spoznávanie vplyvných ľudí alebo získavanie užitočných kontaktov, ktoré vieme využiť aj v budúcej kariére.
Negatíva veľkej spoločnosti
S prácou v nadnárodnej spoločnosti sa však spájajú aj menej príjemné aspekty. Riaditeľstvo alebo tzv. headquaters spoločnosti sa často nachádza mimo územia Slovenska. Nastaviť teda procesy tak, aby fungovali rýchlo a efektívne je často nemožné. Zložité a zdĺhavé medzinárodné riešenia komplikujú každodenný chod pracovného dňa zamestnancov.
Pri vysokom počte zamestnancov sa vaša osobnosť stráca. Prestávate byť človekom a stávate sa len akýmsi číslom. Vysoké pracovné napätie, stres, presúvanie sa medzi letiskami a konferenčné hovory do neskorého večera. Aj toto je bohužiaľ súčasť života v korporáte. Mnohokrát si človek uvedomí, že práci obetuje viac času akoby v skutočnosti chcel a jeho osobný život ustupuje do úzadia. V extrémnych prípadoch dochádza k tzv. „vyhoreniu“. Niekedy si možno aj poviete, že ak by ste to mohli vziať do vlastných rúk, záležitosti by boli vybavené rýchlejšie a efektívnejšie.
Prečo sa rozhodnúť pre menšiu spoločnosť?
Malá spoločnosť ponúka naopak úplne odlišné pracovné podmienky. Dominuje väčšia flexibilita, priateľská či rodinná atmosféra. Svojich kolegov nepoznáte len ako výborných odborníkov, ale aj ako kamarátov. Výsledky Vašej práce sú viditeľné a skrýva sa za nimi reálna tvár, ktorú poznajú všetci. S týmto úzko súvisí aj možnosť komunikácie s tými najkompetentnejšími ľuďmi. V prípade problémov, či nejasností máte možnosť osloviť priamo riaditeľa, nemusíte čakať niekoľko dni, kým niekto vybaví váš „request“. Kariérny postup je jasnejší a dokonca máte možnosť nazrieť aj do systémov, do ktorých priamo nezasahujete, ale ste ich súčasťou. Ste stále v centre diania, máte bližší kontakt s klientmi, nehovoriac o osobných stretnutiach.
Nevýhody menšej firmy
Aj pokojná idylka menšej firmy má však svoje temné stránky. Nemôžeme rátať s pestrým benefitným systémom aký ponúkajú veľké spoločnosti. V súčasnej dobe ale aj menšie firmy ponúkajú svojim zamestnancom spríjemnenie pracovného dňa v podobe čerstvého ovocia, kvalitnej kávy alebo firemných hier. Prílev investícii ale s korporátom nemožno porovnávať. Možnosti vycestovania nie sú časté a tak je človek nútený zdržiavať sa len na Slovensku. V priemere je negatívom aj aspekt nižších platových možností zamestnávateľa.
Ak sa na to pozrieme komplexne, určite nezáleží len od benefitov a firemnej politiky, ale aj od typu osobnosti daného človeka. Niektorí preferujú tím 5-tich kolegov, rodinnú atmosféru a zas druhí sú milovníkmi veľkého šumu a značnej dynamiky. Jednoznačne však netreba ľutovať žiadne rozhodnutia v rámci výberu spoločnosti, pretože každá životná situácia nás niečo naučí a posúva nás vpred. Práve skúsenosti z nás robia silnejších a úspešnejších ľudí vo svete biznisu.
Velmi dobry clanok. Pozitivne hodnotim spracovanie, je napisany jednoducho, pochopitelne a zaroven odborne. Dakujem za uvedomenie si dalsej hodnoty.