Ako sa vyrovnať so stresom v práci
V živote každého človeka sa vyskytujú stresujúce situácie. Stres vo všeobecnosti pociťujeme v situáciách, kedy si myslíme, že nemáme nad nimi kontrolu. Práca nie je výnimkou. Bez ohľadu na to, či ju vykonávame radi, či je to náš „dream job“, v každej práci sa vyskytujú stresujúce elementy. Ich hladina je rôzna, pri niektorej práci ide o normálnu, inde hovoríme o nadmernom strese. Rovnako charakter týchto elementov je rôzny.
Prevažne hovoríme o vonkajších stresoroch:
- príliš veľká zodpovednosť, množstvo projektov (prepracovanosť a preťaženosť)
- časté vyrušovanie na pracovisku (podľa štatistiky priemerného zamestnanca vyruší niekto až sedem krát za hodinu)
- nízky plat
- malé príležitosti pre kariérny rast
- neatraktivita práce
- nedostatok autonómie a kontroly nad pracovnými rozhodnutiami
- protichodné požiadavky od nadriadených
- obavy o svoju budúcnosť v spoločnosti
Ďalšou kategóriou sú stresory vnútorné (súčasťi životného štýlu):
- negatívne postoje (nadmerná sebakritika, pesimistické myslenie, nadmerné analyzovanie,…)
- psychocký postoj (myslenie v štýle „všetko alebo nič“, neustále zveličovanie, nerealistické prehnanné očakávania, branie vecí osobne,…)
- stresujúce osobnostné črty
Oba druhy stresorov spolu úzko súvisia. Hladina vnútorného stresu ovplyvňuje schopnosť organizmu reagovať na a riešiť stresory vonkajšie.
Stresory mnohokrát negatívne ovplyvňujú naše životy, ničia našu sebadôveru, koncentráciu a pokoj. Stres však nemusí byť výsostne len zlý. Práve naopak, môže pomôcť človeku sústrediť sa, byť energickým a schopným reagovať na nové podnety a výzvy na pracovisku. Pomáha zamestnancovi zostať v strehu, čím bráni chybám pri práci a nehodám na pracovisku. Na to, aby pôsbil stres takto pozitívne, je potrebné, aby bol v zóne pohodlia zamestnanca. Hovoríme o takzvanom eustrese. Ak však stres prekročí túto zónu, spôsobuje veľké škody. Za príznaky nadmerného stresu v práci považujeme:
- únavu
- hnev
- stratu koncentrácie
- podráždenosť, úzkosť či depresie
- apatiu a stratu záujmu o prácu a kolegov
- bolesť hlavy a svalové napätie
- žalúdočné ťažkosti
- strata sexuálnej túžby
V prípade, ak sa u vás alebo vašich známych vyskytujú aspoň 4 zo spomínaných príznakov, odporúča sa, aby ste navštívili odborníka.
Existuje tiež množstvo stratégií, ako byť odolnejším a zvldánuť stres:
- dýchajte zhlboka (štyri sekundy sa nadychujte, na chvíľu zadržte dych a zhruba šesť sekúnd vydychujte nosom, trvá to maximálne 3 minúty)
- zmeňte myslenie a postoje (neberte veci osobne, pozitívne ovplyvňujte ostatných, budujte si dlhodobé pozitívne vzťahy)
- zmeňte životný štýl (dobre spite a jedzte zdravo, nenechajte sa rušiť, urobte si plán a oboznámte s ním kolegov, aké úlohy vám majú posielať na e-mail, kedy Vám môžu volať, stanovte si termíny, kedy máte čas na osobné stretnutia, prípadne si zatvárajte dvere a oboznámte ich s tým, aby Vás nevyrušovali)
- organizujte a plánujte si život a prácu (doprajte si počas práce aj prestávky na oddych, je dokázané, že ak sa intenzívne sústredíme na prácu 90 min, a následne si dáme krátku pauzu na oddych, ľahšie sa zbavíme nahromadeného stresu a osviežime sa)
- prioritizujte (zamerajte sa na to, čo má pre vás najväčší význam a zodpovedá vaším cieľom a predstavám v krátkodobom, strednodobom a dlhodobom horizonte, berte však do úvahy aj to, aké sú očakávania a postoje iných – vašich kolegov a nadriadených, to znamená identifikujte aj to, čo by ste mali)
- nájdite si novú prácu
Výborný článok o strese v práci. Možno niekomu pomôže aj ďlšie rozvinutie tejto problematiky a niekoľko ďalších typov, ako zvládať stres. https://stressfix.sk/stres-v-praci-7-tipov-ako-ho-zvladnut/