Ako viesť pracovný pohovor s koktavým človekom?
Pri hľadaní práce je komunikácia veľmi dôležitým faktorom, ktorý rozhoduje o výsledku výberovéhoprocesu. Čo ale robiť, ak je človek komunikačne indisponovaný? Tu sa ukáže profesionalita vašej práce a ako viete v tejto situácii zachovať dekórum.
V prvom rade by som rád zdôraznil, že koktavosť nie je choroba, ale porucha. Môže byť následkom množstva rôznych faktorov. Ľahšia koktavosť vzniká pri stresových situáciách, čo pracovný pohovor rozhodne je. V tomto prípade často nie je v strese len uchádzač o zamestnanie, ale aj pohovorujúci personalista. Čo teda robiť?
Zachovajte si chladnú hlavu
Vo všeobecnosti platí, že ľudia, ktorí sa niečím diferencujú nie sú radi, ak ich ostatní ľutujú a berú na nich prílišný ohľad. Preto sa tvárte, že všetko je s „kostolným poriadkom“ a robte pohovor, ako obvykle. Prirodzenosťou dáte kandidátovi najavo, že jeho rečový prejav nie je bariérou a on sa tak lepšie uvoľní.
Je vám koktavý človek smiešny? Stane sa, no udržte si svoju profesionalitu. Inak môžete nielen zhodiť samého seba, ale aj uraziť druhú stranu. Vzchopte sa a odosobnite sa od predsudkov.
Dajte koktavému priestor a dostatok času
Ak máte prvý kontakt po telefóne je dosť možné, že prvá veta bude trvať trošku dlhšie. Telefonát a prvý kontakt býva pre koktavého najväčším problémom, preto mu doprajte ešte pár sekúnd navyše. Pohovor bude trvať pravdepodobne dlhšie, ako klasický. Najdôležitejšia vec je, aby ste dali dostatok časového priestoru. Ak dopredu viete, že budete mať takýto pohovor vyhraďte si viac času. Nesnažte sa zrýchľovať tempo pohovoru a ak vidíte, že s nejakou témou má problém nechajte kandidáta nech dokončí.
Ako teda komunikovať?
- Nedopĺňajte vety za kandidáta
- Nebuďte netrpezliví anervózni
- Nestresujte ho, ale pýtajte sa ďalej
- Neprejavujte súcit (akoukoľvek formou)
- Nerozprávajte rýchlo, ani pomaly (proste prirodzene)
Ohľad na pracovnú pozíciu
Je pravdepodobné, že človek s koktavosťou sa vám neprihlási na telefonického operátora, obchodného zástupcu, či inú pozíciu kde potrebujú dokonalú komunikáciu. Ak by sa to náhodou stalo je na mieste mu ihneď asertívne komunikovať, že na túto pozíciu sa nehodí. Nedávajte mu falošnú nádej a určite ho netrápte dlhým a zbytočným rozhovorom.
Zamestnať, či nezamestnať?
Táto porucha neznamená, že človek je menej inteligentný. Na koktavosť trpel napríklad aj americký prezident Roosvelt, fyzik Isaac Newton a množstvo iných známych osobností.
Hľadajte preto v človeku potenciál pre pracovnú pozíciu a nemajte predsudky. Taktiež my v Synergie nemáme žiadny dôvod zamietať kandidátov trpiacich koktavosťou a berieme ich, ako každého iného.