Ako skoro treba prísť na pracovný pohovor?
Ak sa chystáte na pracovný pohovor, určite vám každý od babky cez partnera až po známych odporučí prísť včas. Lebo meškať môže iba Chuck. Ale koľko presne znamená včas?
Ja by som plánovanie príchodu rozdelila na 3 záchytné fázy:
- Zistite si od personalistu, či a kde sa dá parkovať v blízkosti miesta konania pohovoru. Nie je príjemné v čase pohovoru krúžiť okolo budovy ako zblúdený Holanďan a potom sa počas celého stretnutia stresovať, či nedostanete papuču.
- Overte si aspoň deň vopred, kam sa máte dostaviť. Spravte si večernú prechádzku a uistite sa, že viete, do ktorých dverí treba vojsť. Samozrejme, necestujte z Trenčína na otočku do Bratislavy, aby ste si obzreli budovu. Ja som napríklad využila Google maps a streetview. Vďaka tomu som vedela, že musím hľadať budovu s čiernou fasádou na prízemí a dvoma vlajkami.
- Ohláste sa na recepcii maximálne 15-10 minút vopred. Pozor, päť minút je už tesnotka. Skúste sa jej vyvarovať. Zároveň príchod o pol hodinu skôr nie je ideálny. Ale o tom nižšie.
Na vhodný čas príchodu sa pozrite z dvoch uhlov pohľadu.
Pohľad uchádzača
Približne 15 minút vopred som sa hlásila na Synergie recepcii, keď som sa uchádzala o prácu konzultantky. Mala som dostatok času na vypísanie dotazníka, prechádzku po miestnosti, užitie si výhľadu z okna na Kamenné námestie a sledovanie Hare krišna sprievodu. Aj som zabudla, na čo som vlastne tam. A potom, keď do miestnosti vošla Zuzka, naša konzultantka, bola som dostatočne aklimatizovaná a zmierená s tým, čo ma čaká.
Alebo iný príklad. Odchádzate z domu nahodený ako Brad Pitt? Výborne. Ale ak sa vonku besnia všetci čerti a vaša ofina sa zrazu ocitne pod nesprávnym uhlom na nesprávnom mieste alebo vaše slzavé oči začnú rozpúšťať maskaru, určite oceníte čas na návštevu toalety po príchode alebo aspoň pohľad do vreckového zrkadielka. Na pohovore potrebujete byť sústredený a nie si nervózne uhládzať vlasy počas odpovede na otázku o vašich profesných úspechoch.
Okrem toho, že prídete do budovy včas, oplatí sa prísť skôr aj na samotné miesto určenia. Ja som bola pred budovou ešte 10 minút predtým, než som vošla dnu. Chcela som sa uistiť, že Google maps neklamú a ozaj trafím na miesto. Potom som sa ešte trochu prechádzala. Zistila som, že vedľa sú potraviny a môžem si tam ísť po skončení kúpiť čokoládu na nervy. Ak máte ešte veľkú časovú rezervu a už ste na mieste, dajte si kávu, kúpte si noviny alebo poseďte si na lavičke.
Pohľad personalistu alebo hiring manažéra
Predstavte si, že idete na rande. Máte dámu vyzdvihnúť o 20:00. Na jej dverách nedočkavo zvoníte 19:35. Viete si predstaviť ten chaos? Čo si oblečie? Na vlasoch má ešte natáčky. Kam dala tú kabelku? Určite sa bude snažiť vychystať čím skôr, aby ste nemuseli čakať a aby sa ona necítila nepríjemne, že čakáte.
Rovnako ani personalista alebo hiring manažér neocení, že ste prišli o pol hodinu skôr. Bude mať pocit, že sa musí ponáhľať, lebo už ste tam. A s najväčšou pravdepodobnosťou sa vám aj tak nebude môcť venovať. Nie z rozmaru ste si dohodli presný čas. Sú proste stretnutia a porady, na ktorých musí byť. Alebo má agendu, ktorá si vyžaduje čas na dokončenie.
Preto ak prídete omnoho skôr, nebuďte frustrovaný, že sa vám stále nikto nevenuje a nechajú vás čakať. Túto situáciu ste si na seba ušili sami.
Aj ja málokedy začnem pohovor s uchádzačom skôr, ako sme ho naplánovali, a to práve preto, že mi tesne pred ním končí iný pohovor, alebo mám internú poradu.
Pár rád na záver
Budete meškať? Nie je to koniec sveta. Hlavne sa ozvite a odhadnite čas príchodu. Ak nedvíhajú, pošlite SMS. Personalista vďaka tomu informuje hiring manažéra a ten sa nebude čudovať, že „kde je toľko ten kandidát?“ Pri zvítaní sa ospravedlňte. Jednoducho. Netreba okolo toho rozpovedať celý príbeh o zápche na Prístavnom moste.
Buďte milý na asistentku, recepčnú alebo kohokoľvek, s kým prídete do kontaktu (aj očného). Nechcem vás strašiť, ale ja sa zvyknem našej office manažérky Hanky spýtať, ako na ňu kandidát pôsobil. Nie, že by to bolo pre mňa smerodajné. Ak sa však k mojej kolegyni správate ako hulvát a dávate jej pocítiť, kto ste, dám si na vás väčší pozor.
Ak by ste chceli zmeniť prácu, rada sa s vami stretnem. Prosím príďte včas. :)
Najviac sa mi páčia tie názorné situácie z pohľadu účastníka ale aj HR manažera. Celkom pobavili a aspoň presne viem kedy mám prísť, lebo som si ohľadom toho nebola presne istá.