Muži sú z Marsu a ženy z Venuše. Ako s tým žiť v práci?
O tom, že medzi mužmi a ženami sú isté rozdiely nemusíme polemizovať. Sama to denne zažívam v práci. Keď som pátrala viac, dočítala som sa, že tieto rozdiely sa začínajú formovať už v útlom detstve. Chlapci zväčša hrávajú futbal, hokej alebo iné tímové športy, zatiaľ čo dievčatá sa hrajú s bábikami, na doktorky, na školu a pod., skrátka hry, ktoré nemajú jasný začiatok a koniec, víťazov a porazených.
Chalani sa teda už v detstve naučili:
- ako byť dravý
- ako zvládať konflikty a súťaživosť
- ako vyhrávať a prehrávať
- ako byť zodpovedný a zodpovedať sa niekomu
- ako si stanoviť ciele a dosiahnuť ich
- ako vychádzať s ľuďmi, ktorých moc nemusíme a naopak ako súťažiť s tými, ktorých máme radi
- ako plánovať, riskovať a tvoriť stratégiu
Baby si zas rozvinuli tieto zručnosti:
- ako sa deliť o niečo
- ako pekne zaobchádzať s ostatnými
- ako predchádzať konfliktom
- ako budovať a udržať vzťahy
- ako spolupracovať
- ako znižovať riziko
- ako zabezpečiť, aby bol každý súčasťou hry
Musíte uznať, že ženy aj muži majú svoje kvality. Práve tieto skúsenosti z detských hier sa do určitej miery prirodzene prejavujú aj v pracovnom prostredí. Ako to využiť v pracovnom prostredí?
- Muži sa lepšie cítia v prostredí, kde je jasne daná hierarchia. Ženy sa viac zameriavajú na vzťahy, vzájomné porozumenie, rovnosť bez ohľadu na pozíciu, skúsenosti a stupeň autority.
- Muži sú viac orientovaní na cieľ, ženy na procesy. Muži sú motivovaní jasne stanovaným cieľom a jeho dosiahnutím. Ženy ocenia spôsob, akým sa dostanú k cieľu.
- Predtým, ako muž prinesie riešenie, analyzuje všetky možnosti sám. Je pre nich dôležité, aby sami prišli na odpoveď. Ženy si robia „prieskum okolia“, kým predstavia svoj návrh. Získavajú podnety, zaangažujú kolegov / podriadených.
- Pre muža byť dobrým tímovým hráčom znamená, poznať svoju pozíciu a robiť ju dobre, byť nasledovaný ostatnými, podporovať lídra a urobiť čo mu povie, aj napriek tomu, že s ním nesúhlasí. Žena ako tímová hráčka pomáha ostatným kolegom v plnení úloh, hoci ju o pomoc nepožiadali. Tímovosť pre ňu znamená zdieľať nápady, aktívne sa navzájom počúvať, spolupracovať.
- Úspešný muž hrdo chváli svojimi zručnosťami, talentom a tvrdou prácou. Pri neúspechu však má tendenciu hľadať vinu aj mimo seba, v okolnostiach, ktoré tento neúspech spôsobili. Ženy k úspechu pristupujú presne naopak. Vždy zdôraznia, že majú dobrý tím, trochu šťastia a boli v správnej chvíli na správnom mieste. V prípade neúspechu sa zväčša obviňujú, že nie sú dostatočne šikovné a pracovité.
Ženy ani muži nemusia v pracovnom prostredí kontrolovať svoje prirodzené správanie, svoju autentickosť. Nemusia ani navzájom kopírovať svoje správanie. Z vlastnej skúsenosti skôr odporúčam budovať zmiešané kolektívy, pretože rovnako ženský, tak aj mužský element v práci je veľmi dôležitý. Viem o čom hovorím :) Istú dobu sme boli v Synergie skoro čisto ženský kolektív. Aktuálne máme v 18 člennom tíme 6 mužov, čo je na HR úspech :). Aj keď na seba občas nechápavo pozeráme, že tá druhá strana nepochopila hneď na prvú, čo tým myslím alebo neverím vlastným ušiam, s čím niekto z kolegov prišiel. Nakoniec som však rada, že to tak je , že tých našich mužov máme. Diskusie na poradách sú oveľa rôznorodejšie a aj vďaka tomu spoločne prichádzame na nové nápady. A vtedy vôbec nie je na škodu, že sme z inej planéty :).
Zdroj: https://www.redventures.com/