Ako reagovať na modelové situácie a logické úlohy na pohovore
Modelové situácie sa najčastejšie využívajú v rámci assessment centier. Personalista vás do nich však môže uviesť aj na pracovnom pohovore. Na čo slúžia a ako na ne reagovať, vám poradím v nasledujúcich riadkoch.
Modelové situácie pri pohovore
V mojej praxi zvyknem využívať modelové situácie väčšinou pri juniornejších kandidátoch, ktorí nemajú za sebou veľa pracovných skúseností. Zaujíma ma ako by zareagovali v bežnej alebo menej zvyčajnej situácii, ktorá môže v pracovnom živote nastať. Občas mi však reakcie na modelové situácie veľa napovedia aj pri skúsenejších kandidátoch, keď chcem odhaliť viac z ich bežného fungovania v práci.
Dajte si jednoduchý príklad. Predstavte si, že ste prvý týždeň v práci a dostane e-mail, na ktorý neviete odpovedať. Čo spravíte? Z vašej odpovede na túto otázku sa dá veľa vyčítať. Pôjdete hneď za nadriadeným alebo sa posnažíte vypátrať odpoveď sami? Odpoviete adresátovi, že mu žiaľ neviete pomôcť alebo proaktívne zistíte čo by ste mohli spraviť a odpoveď odošlete čo najskôr?
Niektorí kandidáti pri takýchto „modelovkách“ spanikária. Začnú nad otázkou priliš špekulovať alebo sa zaseknú a povedia, že predsa prvý týždeň v práci nemôžu vedieť všetko.
Čo tým personalista sleduje?
To ako zareagujete na modelovú situáciu napovie o logike vášho uvažovania, pracovných návykoch či reakcii v stresovej situácii. Niekedy správna odpoveď ani nemusí existovať, dôležitý je spôsob ako na danú situáciu zareagujete a objasníte, prečo ste odpovedali práve týmto spôsobom. Ak neviete zareagovať ihneď, vypýtajte si minútku na rozmyslenie. Najhoršie čo môžete urobiť je povedať „neviem“.
Logické úlohy
Rada by som uviedla ešte jeden príklad „testovania“ s ktorým sa môžete stretnúť na pohovore a tým su logické úlohy. Ja osobne ich rada využívam pri analytických pozíciách. Opäť uvediempríklad: Momentálne sú dve hodiny popoludní. Koľko je podľa vás v meste práve vodičov za volantom? Občas sa mi stáva, že na mňa kandidát ostane nechápavo pozerať, prípadne sa začne smiať a „tresne“ nejakú cifru. Opät, správna odpoveď na túto otázku neexistuje. Zaujíma ma akým spôsobom dotyčný na to číslo prišiel. Či si povie koľko obyvateľov má mesto, koľko z nich môže byť vo vekovej kategórii kedy vlastní vodičák. Je ranná špička alebo ľudia sedia skôr v práci? Ak mi uchádzač nevie svoj výsledok zdôvodniť, je to pre mňa dôvod spozornieť.
Takisto sa vám môže stať, že dostanete matematickú úlohu. Ste v strese a personalista pri vás sedí, vy jednoducho neviete rozmýšlať. Prípadne ani po dlhšom uvažovaní neviete na výsledok prísť. Ja osobne vtedy uchádzačovi navrhnem nech nad úlohou porozmýšla v pokoji doma a ozve sa mi, keď bude mať výsledok. Vtedy uvídím, či mu daná úloha „nedá spať“ alebo situáciu premlčí. Už len toto krátke „cvičenie“ napovie veľa o prístupe, proaktivite a vytrvalosti.
Uspeli by ste napríklad v analytickej úlohe v obrázku hore? Môžete zmeniť jedno číslo, alebo operandu aby bol výsledok správny. Môžete nám napísať do komentára, či ste príklad vyriešili.
64-63=1, 62-61=1, 62-63=-1
ja by som sa na to pozrel možno z opačnej strany :)
1 = 63 – 62
celkom kludne aj takto este: 62-63<1
62=63-1
62=63-1
posunie sa 6ka :) 2^6 – 63 = 1
62=63-1
vymením čísla 63-62=1
Vymením operandu, čiže: 63 – 62 = 1