Denník kandidáta – ako odkomunikovať, že pracovná pozícia vás neoslovila
Možno ste sa už ocitli v podobnej situácii. Boli ste oslovení s pracovnou ponukou a dostali ste pozvánku na stretnutie. Ako sa blíži termín vášho pohovoru uvedomíte si, že pozícia zrejme nebude úplne pre vás. Veď máte rozbehnuté aj iné zaujímavejšie ponuky a poviete si, že sa vlastne interview nechcete zúčastniť.
Komunikujte to včas
Žiaľ, pre niektorých to možno znie prekvapivo, ale nám aj našim klientom z radov spoločností sa pravidelne stáva, že sa uchádzač nedostaví na pohovor, nedá o tom vopred vedieť ani nedvihne telefón. Niekedy sa stane, že telefón rovno vypne. Prípadne 5 minút pred začatím stretnutia pošle sms s tým, že je chorý a potom už o ňom nikdy nepočujeme.
V konečnom dôsledku však škodíte len sami sebe a svojmu imidžu. U mnohých personalistov a manažérov si tak môžete aj do budúcnosti zmariť šancu získať inú (a možno oveľa zaujímavejšiu) pozíciu. V čase sofistikovaných informačných systémov je totiž najmenší problém zaznačiť si informáciu, že ste na pohovor bez ohlásenia neprišli.
Samozrejme každému sa môže stať, že mu plány prekazí neočakávaná udalosť. Vtedy je dôležité včas informovať a ideálne proaktívne navrhnúť náhradný termín stretnutia.
Ako teda povedať nie?
Ak ste si naozaj istí, že o pozíciu už nemáte záujem, ideálne je priamo zavolať osobe, s ktorou máte stretnutie naplánované. Ak nemáte priamy kontakt, na recepcii vás určite radi prepoja. Spravte tak ideálne minimálne 24 hodín pred stretnutím. Veď ani vás v práci nepoteší, keď vám kolega alebo obchodný partner na poslednú chvíľu zruší stretnutie, podľa ktorého si plánujete celý svoj pracovný deň.
Buďte otvorení
Poďakujte dotyčnej osobe za pozvanie s tým, že ste nad pozíciou uvažovali a usúdili ste, že si predsalen neviete predstaviť také časté služobné cesty. Personalista určite vašu úprimnosť ocení, zanecháte pozitívny dojem a nebude sa strániť komunikácie s vami v budúcnosti.
Čo ak sa neviem dovolať?
Vtedy napíšte čo najskôr e-mail s vysvetlením, prípadne pošlite sms. Jednoducho zabezpečte, že sa správa o zmene vašich plánov dostala tam kam má. E-mail ukončite so žiadosťou aby vás adresát informoval, že správu prečítal. Takto si budete istý, že vaša správa bola úspešne doručená a vyhnete sa nedorozumeniam.
Nebojte sa teda včas povedať nie, ako recruiterka to určite ocením viac, ako keď niekto svoje rozhodnutie odkladá až na poslednú chvíľu. V takom prípade sa totiž môže stať, že absolvujete tri kolá pohovorov a nakoniec dostanete pracovnú ponuku, o ktorú vlastne vôbec nestojíte. Okradnete o kopec času nielen seba ale aj ostatných a nakoniec si môžete zatvoriť dvere do firmy, v ktorej budete raz možno chcieť pracovať.