Interný zamestnanec alebo talent zvonku?
Otvorenie pracovného miesta vo firme znamená často pre HR oddelenie dilemu – posunieme na pozíciu niekoho interného alebo budeme hľadať talent zvonku? Ako to už pri dilemách býva, obidve možnosti majú svoje výhody aj nevýhody. Skúsme si ich rozobrať.
Interný recruitment
Obsadenie otvorenej pozície interným zamestnancom šetrí firme čas aj peniaze. Zároveň dáva doterajším zamestnancom pocit „férovosti“ a motivuje ich k lepším výkonom. Kto by sa nesnažil, ak vie, že jeho práca mu môže priniesť povýšenie a že jeho firma dáva zamestnancom rovnaké šance? Takémuto zamestnancovi väčšinou nemusíte vysvetľovať váš biznis model, firemnú kultúru a investovať do dlhého tréningu.
Samozrejme, tento typ recruitmentu so sebou prináša aj nevýhody. V prvom rade je logické, že vo firme nie je možné zaplniť všetky druhy otvorených pozícií internými zamestnancami. Kto zaplní miesto po povýšenom či preradenom kolegovi? Nebude jeho transfer ovplyvnený subjektívnymi záujmami ľudí v rámci organizácie? Ako sa budú cítiť jeho kolegovia, ktorí napriek tomu, že sa prihlásili, neboli na nové miesto vybratí? To všetko sú faktory, ktoré môžu vyvolať neželané konflikty, preto je potrebné dobre zvážiť, či je preradenie interného zamestnanca vhodné v danej situácii.
Externý recruitment
V praxi neexistuje veľa firiem, ktoré by mohli fungovať bez externého recruitmentu, pri ktorom sa recruiteri dostávajú k oveľa širšej ponuke vhodných kandidátov. Prijatie kandidáta zvonku môže priniesť do firmy „čerstvý vzduch“. Jeho talent, nové schopnosti a nápady obohacujú firmu a motivujú ostatných zamestnancov. Samozrejme, podmienkou je „šťastná ruka“ recruiterov pri výbere takéhoto kandidáta.
Externý recruitment však v porovnaní s interným vyžaduje vyššie náklady. Firma musí investovať do inzerátov, prípadne služieb personálnych agentúr, neskôr zaplatiť testy alebo školenia. Hľadanie vhodných kandidátov z externého prostredia je tiež náročné na čas a nakoniec sa môže stať, že vybratý kandidát vôbec nezapadne do tímu, alebo mu práca jednoducho „nesadne“.
V akých situáciách je teda lepšie preradiť alebo povýšiť interného zamestnanca a kedy hľadať kandidáta zvonku? Čítajte v ďalšom blogu v kategórii Dilemy HR.
Autor: Daniela Tomášiková
Zdroj:
Mark Applegate, Difference Between the Internal & External Recruitment Strategies, Houston Chronicle