Fluktuant, zamestnanec novej generácie. Hľadajte potenciál, nie dôvody zamietnutia
Slovo fluktuant si so sebou nesie negatívny náboj. Všeobecne sa predpokladá, že predstavuje človeka, ktorý nie je lojálny k zamestnávateľovi, nevie sa prispôsobiť, a preto mení firmy ako ponožky. Ale každá minca má dve strany.
Pri svojej práci sa často stretávam s nedôverou voči kandidátom, ktorí často „menia“. V niektorých prípadoch sa spoločnosť ani nezaujíma o dôvody a rovno kandidáta zamieta. Ak neprehadzujete talenty lopatami ako Apple alebo Google, odporúčam pátrať po dôvodoch, hľadať kontext a pochopiť dnešnú generáciu pracujúcich.
Prečo ľudia odchádzajú?
Nie každý, kto mení často prácu, je neschopný, nelojálny alebo má inú zásadnú vadu. Najčastejšie sa na pohovoroch s uchádzačmi stretávam s takýmito dôvodmi odchodu zo zamestnania:
- Náplň práce sa v skutočnosti nezhodovala s popisom
- Neboli splnené dohodnuté podmienky (profesijný rast, ohodnotenie, odmeny, pracovná doba)
- Kandidát si „nesadol“ s kolegami, nadriadeným
- Očakávania zo strany zamestnávateľa boli nereálne
- Nestabilita spoločnosti
Preto je počas pohovoru s kandidátom zásadné preveriť, čo spôsobilo tieto zmeny. Menil kandidát len posledné 2-3 roky, ale predtým bol v zamestnaniach dlhodobo? Čo je za tým? Aký je to ročník?
A touto poslednou otázkou narážam na trend, ktorý prinášajú miléniáli, a s ktorým sa proste treba zmieriť.
Mileniáli majú fluktuáciu „v krvi“.
Podľa údajov z prieskumu Future Workplace, až 91% mileniálov predpokladá, že zotrvá u zamestnávateľa maximálne 3 roky. Čo by znamenalo 15 až 20 rôznych zamestnávateľov počas ich kariéry. Mileniálov poháňa potreba nájsť si prácu, v ktorej budú angažovaní, prinesie im potrebné naplnenie, že to, čo robia, má zmysel a pridanú hodnotu. Pokiaľ dostanú ponuku, ktorá toto spĺňa, proste ju príjmu. Je to fakt.
Na druhej strane, dnes sa nemôžu spoliehať na nejaké sociálne istoty. Kedykoľvek môžu byť v dôsledku ekonomickej nestability „odídení“. Alebo ak má spoločnosť problémy, nebudú lojálne čakať, či sa loď definitívne potopí ku dnu. Proste odídu skôr. Aj toto je fakt. Mileniáli sú fluktuanti. Je to realita, ktorej sa treba prispôsobiť. Dôležité je preto nájsť cesty, ako si túto generáciu udržať. Pre viac informácii odporúčam prečítať si nasledovnú štúdiu.
Odkaz, ktorý som chcela priniesť nie je jadrová fyzika..
Aj uchádzač, ktorý zotrval maximálne 2 roky na každej pozícii, môže byť prínosom pre váš tím. Nezamietajte ho automaticky len na základe životopisu. Rovnako sa nepozerajte kritickým okom na CV čerstvého absolventa, ktorý strávil nejaký čas v zahraničí a počas toho menil každého pol roka prácu (ako čašník, recepčný, pomocná sila v kuchyni,…).
Ešte predtým, ako „onálepkujeme“ kandidáta ako nestabilného fluktuanta, je na čase reálne zhodnotiť situáciu a kontext. Prijať fakty. A hlavne – dať šancu. Stretla som pár kandidátov, ktorí za dva roky v spoločnosti dokázali spraviť toľko, ako iní za šesť. A predsa práve tých by sme všetci chceli mať vo svojom tíme.
Viac informácií k tejto problematike nájdete na Forbes.com
o.k.
od osemnástich som celoživotný fluktuant, ale nikdy som nemenil zamestnanie kvôli platu.
mám 55 a pošlem vám CV.
budete sa mnou zaoberať?:)
Dobrý deň prajem,
určite si rada Vaše CV pozriem a porozprávam sa s Vami. Takže keď si nájdete čas, pokojne mi zašlite životopis.
Majte príjemný deň.