Trendy v benefitoch pre zamestnancov: zamerajte sa na inováciu, zdravie a pohodu
Benefity sú neoddeliteľnou súčasťou komplexného odmeňovacieho systému. Pravidelne dostávam na pohovoroch otázky od uchádzačov o zamestnanie, aké benefity spoločnosť poskytuje. K celkovej motivácii zamestnancov však ani ten najlepší odmeňovací systém nestačí. Môže ale zavážiť v prípade, že uchádzač alebo aj súčasný zamestnanec zvažuje inú pracovnú ponuku.
Frekventovaným benefitom zo strany zamestnávateľa je firemný notebook. Poskytuje ho každý tretí zamestnávateľ. Pozor však na podobné typy benefitov, ktoré zamestnanci nevnímajú ako „niečo navyše“, nakoľko ide priamo o prostriedok nutný pre výkon práce. V minulosti medzi najpopulárnejšie benefity patrili tiež finančné pôžičky, ubytovanie, príspevok na detské tábory a pod.
Trendom v súčasnosti je prispôsobovať benefity konkrétnym skupinám zamestnancov (mamičky po materskej, absolventi, starší zamestnanci). V súčasnosti sa veľkej obľube teší tzv. kafetéria systém benefitov – široká škála výhod, ktorá umožňuje zamestnancom zvoliť si práve tie benefity, ktoré dokážu v najväčšej miere naplniť ich potreby. Medzi najobľúbejšie benefity aktuálne patria:
- Flexibilný pracovný čas / home office
- Firemné škôlky
- Platené voľno / 100% preplácanie PNky
- Príspevky na dôchodkové sporenie
Stále viac skloňovanou témou je spojitosť medzi osobným životným štýlom a produktivitou práce. Firmy zavádzajú tzv. wellness programy. Ide o novú vlnu zamestnávateľov, ktorí chcú svojim zamestnancom poskytnúť najmä inováciu, zdravie a pohodu. Trendami budúcnosti sú:
- Mentálny fitness (joga na pracovisku, odpočinkové zóny, mindfulness wokshopy)
- Podpora fyzických aktivít (firemné fitness centrum, prenájom športovísk, zámerné rozloženie open spaceov, aby nútili zamestnancov k pohybu – kopírka na vzdialenejšom mieste)
- Zdravé kancelárie (ergonomické stoličky, pohyblivé pracovné stoly – možnosť pracovať v stoji, zeleň)
- Zdravé stravovanie (ovocie na pracovisku, zdravé raňajky, automaty na zdravé sladkosti)
- Wellness dni na pracovisku (konzultácie s lekármi, dietológmi, fyzioterapeutmi, masérmi)
Tieto aktivity sa môžu na prvý pohľad zdať pre firmu príliš nákladné. Financie vložené do prevencie a „well-beingu“ zamestnancov však bývajú nižšie, ako náklady vynaložené na zamestnancov na PNke.
Tvorba systému benefitov by mala vychádzať zdola nahor. Ak si zamestnanci sami určia výhody, ktoré môžu čerpať, vyhnete sa negatívnej vlne kritiky a zabezpečíte tak aj skutočné využívanie benefitov. Cieľom predsa nie je, aby boli spísané na papieri, ale aby ľuďom skutočne prinášali niečo užitočné, niečo navyše, čo vás odlíši od konkurencie a prispeje k zníženiu fluktuácie.
Synergie je partnerom Trendu pre tému Ako manažovať ľudské zdroje. Ak vás článok zaujal a chceli by ste objaviť ďalšie trendy v HR, neváhajte navštíviť ich stránku.