Ženy v IT – extrémne ohrozený druh
Tak ako tuniak modroplutvý, aj ženy v IT sú ohrozeným druhom. Ako recruiterka hľadám ľudí na rôzne IT pozície a za posledný rok boli úspešné v rámci výberových procesov len dve ženy. Nežnejšie pohlavie je v IT jednoducho nedostatkový „tovar“. Na jednej strane je fakt, že v IT je žien málo. Podľa štúdie Delloite Global sa strereotypizácia prejavuje aj v ďalších aspektoch – vo výberových procesoch sú upresnosťovaní muži a 45% žien opustí svoju IT pozíciu v priebehu prvého roka vo firme.
Prečítajte si prečo je to tak a čo možete robiť inak, aby ste dosiahli pozitívnu zmenu. Rozšírte si zdroje na hľadanie kvalitných ľudí a podporte výsledky firmy vďaka rodovej diverzite.
Žena je dobrá zdravotná sestra a muž je dobrý programátor
Toto nie je žiadna veda – ženy sú odmala sociálnym prostredím vedené k tomu, že technické smery sú pre mužov. Prirodzene sa tak potláča čo i len zárodok záujmu. Pre stredoškoláčky by sa zasa mohla predstava štúdia na fakulte informatiky rovnať sociálnej samovražde. Ak sa má v budúcnosti udiať zmena, bude nevyhnutné začať výchovou a vzdelávaním. Podľa štúdie Deloitte Global budú ku koncu roka 2016 na menej ako 25% IT pozícií v rozvinutých krajinách pracovať ženy. Pre príklad – len 17% všetkých IT zamestnancov v Google tvoria ženy. Facebook ich má 15%.
Tiež mi v detstve nenapadlo, že by som mohla byť softvérová inžinierka.
Táto kočka to síce nakódila lepšie, ale zoberme radšej toho druhého chalana
Freud by bol z fungovania nášho podvedomia nadšený. Podľa Deloitte Global štúdie máme tendenciu prijať muža aj vtedy, keď technické zadanie v rámci výberového procesu vypracovala lepšie žena.
Plat a povýšenie – lebo kabelku Michael Kors jej kúpi muž
V USA zarobí web developerka 79 centov za úplne rovnakú prácu za ktorú však muž dostane celý dolár. Podľa prieskumu Platy.sk z roku 2016 zarábajú na Slovensku ženy v priemere o 22% menej, čo predstavuje 239 EUR v hrubom. A ak pracujú na tej istej pozícií, ženy zarobia v priemere o 7% menej. Čo je podľa prieskumu Delloite Global alarmujúce, takmer polovica žien v IT opustí svoju pozíciu v priebehu prvého roka. Okrem nižších platov a menších príležitostí kariérneho rastu sú dôvodmi aj sexistické prostredie alebo nedostatok uznania za rovnako dobre alebo lepšie odvedenú prácu.
Ako udržať Tuniaka modroplutvého nažive?
- Pri hľadaní nových talentov vykuknite von za hranice zdrojov, ktoré štandardne využívate. Kde by ste mohli cielene nájsť ženy? Univerzity, rôzne skupiny na sociálnych sieťach, eventy pre mladé programátorky? Buďte kreatívni!
- Aby ste dosiahli diverzitu, ak je to možné, stretnite sa vo výberových procesoch aspoň s jednou ženou. S budovaním ženského IT tímu predsa treba niekedy začať. Takže hor sa do plávania v nových vodách.
- Podporujte vo svojej firme kultúru, v ktorej sa ženy na IT pozíciách budú cítiť rovnocenne, budú mať podporu a priestor pre kariérny rast.
- Máte dcéru? Výborne. Skúste sa zamyslieť nad šokujúcim faktom, že by ju mohlo programovanie naozaj baviť. Lebo aj aplikáciu, vďaka ktorej môže na svojej fotke vyskúšať rôzne účesy, či upraviť si svoju „selfie“ musel niekto naprogramovať.
IT však nie je len kódenie. Takže aj keď nemáte vášeň pre nuly a jednotky, tak to automaticky neznamená, že máte definitívne zatvorené dvere do sveta technológií.
Ak chcete úspešne obsadzovať pozície v IT, kľúčové je vybočiť zo zabehnutých koľajníc. Dôležitá je otvorenosť novým veciam a príležitostiam – napríklad tú svoju si otestujem v sobotu v Impact Hube na Rails Girls. Idem sa učiť programovať. Napriek tomu, že som žena. Napriek tomu, že som stereotypicky humanitne vzdelaná. A aj napriek tomu, že to nie je potrebné pre môj ďalší kariérny rozvoj. Pri hľadaní ľudí čelíme situácii, kedy sa všetko technologizuje a dopyt trhu prevyšuje jeho ponuku. Adaptujme sa a dajme si výzvu so sloganom – „nájdi do svojej firmy ajťáčku“.