Fakty, s ktorými sa pri hľadaní práce musíte zmieriť (2. časť)
Neaktuálne údaje, strohé či všeobecné oficiálne popisy vašich minulých pozícií ani negatívny prístup vám pri získaní práce snov veľmi nepomôžu. Poradíme vám, ako to zlepšiť.
Zaujímajú nás vaše najväčšie úspechy a to, ako ste ich dosiahli – nie váš popis práce
Ako recruiteri sa často stretávame s tým, že väčšina serióznych kandidátov na hľadanú pozíciu, má v životopise uvedené viac-menej podobné skúsenosti s určitým typom práce. Ak teda začnete jednotlivé odrážky na vašom CV formulkou „zodpovedný za“…rovno sa hodíte do jedného vreca s ostatnými kandidátmi. Skúste namiesto toho tzv. CAR metódu popisu vašich skúseností – teda: výzva, akcia, výsledok (z angličtiny challenge, action, result). Zamerajte sa na to, čo ste dosiahli a akú hodnotu vaša práca firme priniesla.
Zamestnávateľa skutočne až tak nezaujíma, čo ste robili v roku 1997
Zarábali ste si popri štúdiu v brigádou v reštaurácií? Aj to môže byť zaujímavá informácia do životopisu… ale určite nie v takom prípade, ak to bolo už pred pätnástimi rokmi. Rovnako nie je potrebné písať do životopisu, že ovládate Internet (www, e-mail) na expertnej úrovni (mimochodom, už ste sa niekedy zamysleli nad tým, čo je to vlastne za zručnosť?). Upravte životopis vždy podľa toho, na akú pozíciu a do akej firmy ho posielate (samozrejme, všetky údaje by mali byť pravdivé!). Snažte sa, aby uvedené skúsenosti boli čo najrelevantnejšie k hľadanej pracovnej pozícii.
Zmierte sa s odmietnutím
Napriek tomu, že sa hlásite len na pozície, pre ktoré máte kvalifikáciu, alebo sa vám dokonca zdajú pre váš profil úplne dokonalé, nemusí to znamenať, že vás príjmu. Je dosť možné, že dostanete negatívne odpovede, a môže ich byť aj viac. To neznamená, že máte nedostatok talentu, vzdelania alebo charizmy. Možno len mali v procese kandidáta, ktorý mal skúsenosti presne z rovnakého odvetvia, v ktorom firma pôsobí. Neprepadajte však do zúfalstva, ani neobviňujte ostatných, že kvôli nim ste nedostali prácu. Choďte ďalej s pozitívnym postojom. Len ten vám zabezpečí, že nakoniec sa dopracujete k práci, po ktorej túžite.
Zdroj: Arnie Fertig, 6 Hard Truths Every Job Seeker Should Know, BusinessInsider.com