Ako na pohovore odhadnúť firemnú kultúru: pracovný čas a home office
Už by ste naozaj chceli mať prácu, v ktorej sa budete cítiť „ako doma“? Väčšinu dôležitých faktorov si viete preklepnúť ešte pred nástupom – na pohovoroch u potenciálneho zamestnávateľa. S mojimi tipmi vám nič neunikne.
1. Komu firma patrí?
Áno, aj vlastnícka štruktúra dokáže ovplyvniť firemnú kultúru. Určite by vás pri slovách nemecká, anglická, americká, francúzska, či slovenská spoločnosť napadli rôzne asociácie. Môžu to byť síce predsudky, na druhej strane sa uistite do akej miery napríklad materské firmy zasahujú do lokálnej kultúry. Nachádzajú sa v nej zahraniční manažéri alebo je naopak manažment v slovenských rukách? Najmä pre kandidátov na manažérske posty môže byť táto informácia kľúčová.
2. Aká je atmosféra a dress code?
Prekročili ste prah dverí potenciálneho zamestnávateľa a máte pocit, že sú všetci spokojní? Všímajte si, ako spolu ľudia komunikujú na chodbách, či sa zdravia a usmievajú. Všimnite si, ako su oblečení, či majú na stole osobné fotky. Všetky tieto maličkosti hovoria o tom, ako sa samotní zamestnanci cítia v práci. Neváhajte sa opýtať pohovorujúceho, ako by opísal atmosféru vo firme. Overte si spôsob obliekania, a či náhodou nemá spoločnosť zavedené „casual Fridays“.
3. Môžete pracovať kedy chcete a kde chcete?
V prípade, že ste rodič a potrebujete z práce odchádzať skôr, uistite sa už na pohovore, či to je vôbec možné. Zistite, ako je organizovaný pracovný čas, do akej miery je flexibilný, a či majú v spoločnosti zavedené pravidlá home office. Tiež by vás mohlo zaujímať, do kedy zvyčajne zamestnanci zostávajú v práci a ako rieši zamestnávateľ otázku nadčasov. Vyhnete sa tak prípadnému prekvapeniu po nástupe.
4. Podporia váš rast a vzdelávanie?
Množstvo firiem deklaruje investície do vzdelávania. Overte si, čo to znamená. Či sú to preplácané jazykové kurzy alebo ide o odborné a plánované vzdelávanie za účelom kariérneho povýšenia. Prezistite, ako sa obsadzujú voľné pozície v spoločnosti, či spoločnosť pracuje s interným potenciálom alebo má možnosť získať manažérsku stoličku len externista.
Posledná rada na záver. Snažte sa počas kladenia otázok nedávať najavo, že sa vám odpovede nepáčia alebo sú v rozpore s vašimi predstavami. Buďte vždy slušný a za poskytnuté informácie poďakujte. Nenechajte sa oklamať prvým dojmom a snažte sa získať ďalšie stretnutie, aby ste si niektoré dojmy potvrdili a objektívne zistili, či prezentovaná firemná kultúra je totožná s tou vašou.
Veľa štastia :)
Zdroj: Forbes Leadership Forum, 10 Signs That a Company Has a Serious Culture Problem, Forbes.com