Ako na pohovore odhadnúť firemnú kultúru: všímajte si pracovné prostredie
Tak ako pri kúpe nového auta, aj pri voľbe nového zamestnávateľa sa rozhodujeme na základe racionálnych úsudkov a emócii. Racionálnu časť tvoria fakty ako napríklad samotná náplň práce, lokalita, benefity, kariérny postup. Emočná časť je založená na prvom dojme z pracovného prostredia, pocitoch zo stretnutí, ale aj na tom, ako na hodnoty spoločnosti korešpondujú s tými vašimi . To, čo vlastne hľadáte, je firemná kultúra, kde budete sami sebou a dosiahnete vami očakávaný úspech. Je ale vôbec možné odhadnúť firemnú kultúru už na pohovore? Skúste sa inšpirovať nasledujúcimi tipmi:
1. Držia sa svojich hodnôt?
Väčšina spoločností deklaruje svoje hodnoty na webovej stránke. Zapíšte si ich, všímajte si či sa spoločnosť naozaj podľa nich riadi. Už na prvom stretnutí by ste mali mať pocit, že spoločnosť deklarujúca hodnotu „otvorená komunikácia“ je naozaj otvorená odpovedať na akékoľvek otázky týkajúce sa vášho budúceho zamestnania. Niektoré spoločnosti majú svoje hodnoty viditeľné v pracovných priestoroch. To, či je to správne alebo nie, necháme na vás. Dôležité ale je, aby firma nimi žila a vy ste boli s nimi stotožnený.
2. Ako s vami komunikujú?
Prišli ste na recepciu a privítala vás milá slečna, usadila vás, ponúkla vám vodu či požiadala o strpenie? Alebo naopak, pohovorujúci vás nechal čakať 15 minút bez akéhokoľvek ospravedlnenia či vysvetlenia? Hmm, aj to je kultúra. Prezistite na pohovore, akým spôsobom manažment informuje zamestnancov, a či vôbec budete mať možnosť niekedy s manažmentom komunikovať. Zistite, či sa v spoločnosti tyká alebo vyká.
3. Vyhovuje vám pracovné prostredie?
Horúca téma open space. Ak nie ste jeho fanúšikom uisťujeme vás, že vám to bude po čase vadiť. Overte si, ako je open space riešený. Ak máte možnosť, nechajte sa ním previesť. Ak nie, zistite, kto v ňom pracuje, na akej ploche a aká je intenzita hluku resp. aké riešenie poskytuje zamestnávateľ, ak je open space naozaj rušný.
4. Hádžu vás hneď do vody?
Môže sa to zdať naozaj triviálne, ale koľkí z vás hned prvý deň nástupu dostali k dispozícii počítač, telefón, prístupové karty, či dokonca vypracovaný adaptačný plán s menom mentora. Hlasovať radšej nebudeme, ale už na pohovore sa viete informovať o priebehu adaptačného procesu, ako vyzerá a ako dlho trvá. Nehovoriac o tom, že dostanete konkrétne meno kolegu, ktorý vás bude mať prvé týždne na starosti. Je to minimálne znak toho, že spoločnosti záleží, aby ste ste sa čo najrýchlejšie prispôsobili novému prostrediu. Ďalšie 4 tipy si prečítate v nasledujúcej časti.
Zdroj: Forbes Leadership Forum, 10 Signs That a Company Has a Serious Culture Problem, Forbes.com