Behaviorálna metóda vedenia pohovoru: na čo si dať pozor
Napriek tomu, že behavoriálna metóda je mimoriadne účinná, musíte si dať pozor, aby ste nepoužívali druh otázok, ktoré váš obraz o kandidátovi môžu skresliť. Ktoré sú to otázky?Kde môže nastať „zrada“?
Napríklad:
- popíšte situáciu, kedy ste sa museli prispôsobiť zložitým podmienkam,
- popíšte, ako ste vyriešili konflikt s kolegom.
Na prvý pohľad vyzerajú tieto otázky úplne „nevinne“. Problém spočíva v tom, že kandidáta nenápadne navádzajú na správnu odpoveď.
Existujú dva druhy ľudí – tí, ktorí problémy robia, a tí, ktorí ich riešia. Kandidát z prvej skupiny vám väčšinou problém opíše a pri tom aj zostane. Kandidát z druhej skupiny opíše problém a potom jeho riešenie. Vyššie uvedené otázky vám zabraňujú zistiť, či je kandidát z prvej alebo druhej skupiny. Prečo?
V prvej otázke sa kandidáta pýtate, kedy sa „prispôsobil“ zložitým podmienkam, čím mu rovno dávate návod – ideálny kandidát sa zložitým podmienkam vie prispôsobiť. Namiesto toho ho požiadajte, aby vám opísal situáciu, kedy musel „čeliť“ zložitým podmienkam. Ako postupoval? Človek, ktorý problémy spôsobuje, vám strastiplne opíše, aké to bolo preňho ťažké, a tým skončí. Kandidát z druhej skupiny automaticky začne opisovať, ako sa podmienkam prispôsobil.
Podobné je to pri druhej otázke – namiesto toho, aby zistili, ako sa kandidát správa pri konflikte s druhou osobou, chcete od neho vedieť len jeden príklad toho, kedy konflikt úspešne vyriešil. Čo ak existuje 20 ďalších príkladov, kedy pri medziľudských problémoch úplne zlyhal?
Neprestávajte klásť otázky
Základným pravidlom behaviorálneho pohovoru je snažiť sa udržiavať konverzáciu ďalšími otázkami ako napríklad:
- „Čo sa stalo potom?“
- „Ako ste vzniknutú situáciu vyriešili?“
- „Ako to následne ovplyvnilo váš pracovný výkon?“
- „Čo vás naučila táto situácia?“
- „Ako by ste teraz riešili podobnú situáciu?“
Nemali by ste sa uspokojiť s odpoveďou typu „ja si nepamätám“, „neviem si na takú situáciu spomenúť“, prípadne „bolo to už dávno…“ Ak je kandidát úprimný a skúsený, bude vedieť na tieto typy otázok odpovedať. Ak odpovedať nevie, môže to byť pre vás signál, že existuje odchýlka medzi tým, kto kandidát naozaj je, a tým, na koho „sa hrá“.
Zdroj:
Mark Murphy, The Biggest Mistake With Behavioral Interview Questions, Leadershipiq.com