Oplatí sa viesť pohovor behaviorálnou metódou?
„Kde sa vidíte o 5 rokov?“ „Aké sú vaše slabé a silné stránky?“ Tieto „príručkové“ typy otázok sú často terčom ironických poznámok zo strany uchádzačov o prácu. Napriek tomu, že pri odhaľovaní potenciálu kandidáta vám tento typ otázok veľmi nepomôže, na pracovných pohovoroch sú stále využívané. Ak však chcete svoje zručnosti vedenia pohovoru posunúť na vyššiu úroveň, pomôže vám behaviorálna metóda.
Naše správanie o nás povie viac ako slová
„Najpresnejšie o našom budúcom výkone vypovie naše správanie v podobnej situácii v minulosti.“ To je v skratke hlavná premisa, na ktorej je založená behaviorálna metóda. Vyvinuli ju psychológovia v 70. rokoch minulého storočia a dnes ju pri výbere zamestnancov používa väčšina organizácií. Na rozdiel od tradičných techník je behaviorálna metóda založená na predpoklade, že naše správanie o nás povie oveľa viac ako slová. Pri pohovore vedenom touto metódou má kandidát možnosť ukázať jeho schopnosti a zručnosti pomocou konkrétnych príkladov zo svojej minulosti. Recruiter sa kandidáta nepýta, ako by postupoval v modelových situáciách vo svojom budúcom zamestnaní, ale kladie otázky zamerané na jeho minulé skúsenosti – ako sa zachoval a riešil problémy v konkrétnom kontexte. Správne kladenými otázkami tak o kandidátovi môžete zistiť takmer všetko – od jeho postoja k autoritám až po pracovnú morálku.
Prečo behaviorálna metóda funguje?
Ak sa na klasickom pohovore kandidáta spýtate, či dokáže pracovať pod tlakom, či je tímový hráč alebo mu nevadia nadčasy, väčšinou sa dozviete len naučené odpovede. Je prirodzené, že kandidát sa chce ukázať v tom najlepšom svetle, a tak môže svoje odpovede na pohovore „prikrášľovať“. Pri behavoriálnych otázkach je uchádzač o prácu nútený čo najdetailnejšie špecifikovať jeho postup a správanie v konkrétnych situáciách, ktoré zažil. Je veľmi ťažké vymýšľať si počas pohovoru scenár situácií, ktoré sa nikdy nestali. Ak sa o to aj kandidát pokúša, veľmi rýchlo ho dokážete odhaliť. Okrem toho si môžete neskôr vždy overiť zhodu kandidátových odpovedí s pracovnými referenciami.
V ďalšom článku si ukážeme konkrétne príklady ako viesť pohovor behaviorálnou metódou.