Čo by mal zvládať nový člen vášho tímu?
Už sme si povedali, ako správne posúdiť, koho do tímu vlastne potrebujete. Sú však vlastnosti, ktoré by mal mať každý člen tímu bez ohľadu na to, na akej pozícii pracuje. V opačnom prípade pôsobí na kolegov i firmu skôr negatívne. Ktoré vlastnosti to sú?
Americký podnikateľ Jack Welch, ktorý 20 rokov viedol spoločnosť General Electric, definoval ako tzv. „must-haves“ člena tímu nasledovné:
- integrita
- inteligencia
- energia (vitalita a schopnosť ísť tzv. „extra míľu“, teda nielen čo sa odo mňa očakáva ale aj niečo navyše, či už je to dodatočný čas, ktorý venujem nejakému zlepšeniu alebo kreatívnej myšlienke, alebo pomoc kolegovi, ktorý nestíha)
- schopnosť zdieľať pozitívnu energiu a nadšenie
- „to have an edge“ – byť v niečom lepší ako ostatní
- schopnosť veci dotiahnuť do konca, teda vykonanie úlohy
- osobnosť/individualita s nadšením nielen pre prácu ale aj pre život – tzv. „generosity gene“ – ochotne pomáhať, zlepšovať, so záujmom dosahovať ciele a uspieť ako tím
Z vlastnej skúsenosti by som ich doplnila ešte o emočnú inteligenciu, teda určitú vyzretosť, komplexnú vnímavosť, schopnosť vlastného názoru a kritického myslenia. Okrem toho je to tiež sebadisciplína, vybudované návyky a vôľa. V neposlednom rade je to pocit dôveryhodnosti, ktorú si neskôr určite preveríte, ale keď už na začiatku nemáte pocit, že danému človeku môžete dôverovať, nestojí to ani zato to skúšať.
Ako na pohovore overiť osobnosť kandidáta?
Zoberme si napríklad integritu, ktorá veľmi úzko súvisí s dôverou a nie je ľahké ju na pohovore odhadnúť. Môžete sa napríklad spýtať na situáciu, kedy mal pohovorovaný pocit, že mu niekto nedôveroval. V rámci danej situácie sa dopýtajte na dôvody, pre ktoré druhá strana mala pochybnosti. Ako sa kandidátovi podarilo získať si späť dôveru? Zaujímajte sa o príčiny, pre ktoré človek opustil predchádzajúce zamestnania, aké vzťahy za sebou zanechal, čo by o ňom povedali jeho bývalí kolegovia a nadriadení. Ak má kandidát problém o týchto veciach hovoriť a dáva vám nejasné až vágne odpovede, buďte na pozore. V tomto prípade sa oplatí overiť si referencie. Pri referenciách však buďte obozretní. Je veľmi dôležité, aby ste natrafili na ľudí, ktorí budú v tomto smere objektívni a nezaujatí. Inak referencia stráca na hodnote.
Čo pri výbere nerobiť?
- nehľadať vlastnú kópiu, ale osobnosť, ktorá bude v súlade s tímom, resp. ho ideálne doplní
- neporovnávať, ale skôr predstaviť si človeka v existujúcom tíme
- nevyberať si človeka v strese, alebo pod tlakom, v kritickej situácii alebo zlej nálade
V ďalšom článku mám pre vás pripravené konkrétne tipy ako najlepšie preveriť osobnosť kandidáta.
Zdroj: Petra Kováčová, Podľa čoho si vyberať ľudí do tímu, manazerskecentrum.sk