7 zlatých pravidiel networkingu
Ak chcete efektívne budovať kontakty je veľmi dôležité mať vopred pripravených zopár viet o sebe, urobiť si plán a stanoviť si svoje „networkingové ciele“. Skúsení profesionáli však vedia, že networking nie je len o výmene vizitiek, ale hlavne o spoznávaní nových ľudí s nefalšovaným záujmom. Dnes vám ponúkam 7 tipov, ako sa profíkom v networkingu môžete stať aj vy.
1. Vstaňte od stola
LinkedIn či iné sociálne média sú síce výborným nástrojom pre získavanie nových kontaktov, niet však nad osobný kontakt. Dohodnite si s takto nadobudnutými kontaktami stretnutie na káve, neformálnom obede či pri športe. Vzťahy s ľuďmi, s ktorými sme sa aspoň raz rozprávali osobne, majú úplne iný rozmer ako tie čisto virtuálne.
2. Majte plán
Predtým ako začnete navštevovať networkingové akcie, ujasnite si, kým ste a aký máte prínos pre vaše budúce kontakty. Pripravte si o sebe pár viet, aby ste pri prvom rozhovore s novým človekom nemuseli habkať. Pri sebaprezentácii sa snažte vyzdvihnúť najmä to, akým spôsobom môžete človeku, s ktorým sa rozprávate, pomôcť.
3. Stanovte si ciele
Nezameriavajte sa len na „vysoké méty“ ako je získanie troch nových klientov za tento mesiac. Motivovať vás môžu aj menšie ciele. Povedzte si, že na tejto akcii spoznáte aspoň 5 nových ľudí alebo si dohodnete aspoň 3 stretnutia. Choďte za svojim cieľom, ale zachovávajte si prirodzenosť (viď nasledujúce body).
4. Zabudnite na to, že pracujete
Keď sa s niekým ponoríte do zaujímavej debaty, nerozmýšľajte nad tým, čo tento kontakt môže priniesť pre vás alebo váš biznis. Snažte sa viesť rozhovor čo najprirodzenejšie. „Premotivovaných“ networkerov s príliš strojeným prístupom k rozhovoru a záujmom zoznámiť sa len s TOP zvieratami každý hneď prekukne a málokomu sa s nimi chce rozprávať.
5. Nemyslite len na seba
Väčšine ľudí ide na networkingových eventoch hlavne o to, aby získala kontakty, ktoré sú pre nich prospešné. Skúste sa však zamerať sa na ľudí, ktorým môžete pomôcť, zoznámte známych, ktorým by to mohlo prospieť, buďte priateľský a otvorený. Nikdy neviete, kedy sa vám to môže vrátiť.
6. Nikdy nikoho nepovažujte za „nedôležitého“
Dajte si záväzok, že budete hľadať niečo zaujimavé a hodnotné v každom človeku, s ktorým sa rozprávate. Počúvajte s naozajstným záujmom. Najväčšou chybou je hneď na začiatku niekoho „ohodnotiť“ na základe jeho funkcie alebo profesie. Uvidíte, aké vzácne informácie môžete týmto spôsobom získať.
7. Dodržiavajte základy slušného správania
Networking má vlastné špecifiká týkajúce sa etikety, všetky všeobecné pravidlá sa naňho však stále vzťahujú. To znamená – počúvajte viac ako hovorte, venujte každej konverzácii primeraný čas. Nezabúdajte na to, že aj v neskorších hodinách je dôležité zachovať si slušnosť a profesionalitu. Nie je nič horšie ako osloviť niekoho „Hej ty!“ a správať sa bezohľadne voči človeku, o ktorom nič neviete. Len ak si vás ľudia zapamätajú ako človeka s dobrými spôsobmi, môžete na networkingových akciách uspieť.
Získané kontakty môžete využiť nielen v prospech svojho aktuálne biznisu, ale ak v budúcnosti nastane situácia, keď si budete hľadať novú prácu uvidíte, ako rapídne sa vďaka tomu rozšíria aj vaše možnosti.
Viac nájdete na:
Andrew Vest, How To Network The Right Way: Eight Tips, Forbes
Improve Your Networking Skills — Right Now, Forbes