4 tipy ako dávať spätnú väzbu
Ak ste si ešte do Nového Roka nedali žiadny záväzok, máme pre vás tip – čo takto naučiť sa dávať spätnú väzbu?
Ak sa vám podarí zvládnuť túto schopnosť, po nejakom čase zistíte, že lepšie fungujú nielen vaše vzťahy, ale celý tím alebo firma (téme prečo dávať spätnú väzbu, sme sa venovali v jednom z prechádzajúcich blogov.
Ako teda dávať spätnú väzbu tak, aby to bolo efektívne?
- Buďte konkrétny. Váš feedback by sa mal viazať ku špecifickému výkonu alebo cieľu. Z vášho vyjadrenia by malo byť jasné, čo chcete povedať. Zamrmlanie v štýle: „je to ok, ale aj tak mi na tom niečo vadí“ alebo „som celkom spokojný, neviem čo by som ti vytkol,“ sa za konštruktívnu spätnú väzbu považovať nedá.
- Buďte taktný. Za každých okolností je potrebné sa vyhýbať vyhrážaniu alebo urážaniu. Zachovávajte si profesionalitu aj v prípade, že vás výkon zamestnanca alebo kolegu vyviedol z miery. Dbajte na vhodné načasovanie a v akom psychickom rozpoložení je príjemca. Vždy ju dávajte zoči voči .
- Zameriavajte sa na správanie, nie na osobnosť. Pokiaľ to nie je nevyhnutné, vyjadrujte svoj názor len na správanie alebo konkrétny výkon zamestnanca. Nezahŕňajte do svojich argumentov jeho povahové vlastnosti a osobnostné črty. Tie sa totiž, na rozdiel od správania, dosť ťažko menia. Vyjadreniami typu: „to všetko kvôli tej tvojej tvrdohlavosti,“ nikoho k lepším výkonom nemotivujete.
- Spätnú väzbu dávajte včas. Ak sa vám nepáči niečo na práci vašich podriadených alebo kolegov, nečakajte na „vhodnú chvíľu“. Tá totiž vôbec nemusí nastať. Dajte ľuďom okolo seba vedieť, v čom podľa vás robia chyby čo najskôr – len tak sa vyhnete budúcim problémom.
Ďalšie tipy ako prijímať a ďalej pracovať so spätnou väzbou nájdete v nasledujúcich blogov.