10 tipov pre ekologickejšie pracovisko
V regáloch nachádzame už bežne bio potraviny a čítame čoraz viac článkov s radami ako žiť s menším dopadom na prírodu. Okrem toho, že takto pomáhame planéte, máme z toho aj dobrý pocit. Je úžasné, že čoraz viac ľudí separuje odpad. V roku 2014 na Slovensku separovalo odpad iba 10,3% obyvateľov. Dnes je nás už viac ako 40%. Ako môžeme spraviť ešte viac? Žime zelenšie aj v práci.
-
Šetrenie elektrickej energie
Všetci, čo pracujeme v kanceláriách, sme závislí na počítačoch. Ale teraz ruku na srdce. Keď odchádzate z práce, vypnete ho alebo necháte v spiacom režime? Možno si poviete, že táto úspora je veľmi malá. Ak sčítate vašich kolegov, čo robia to isté budete prekvapení koľko energie ročne ušetríte.. A nie len energie, ale aj financií. To isté platí pre tlačiarne a iné elektrické zariadenia, ktoré nie je nutné využívať 24 hodín denne. Efektívne šetrenie energií dosiahnete aj zhasínaním svetiel v svetlých miestnostiach alebo v zasadačkách.
-
Digitalizácia
Žijeme síce v digitálnom svete, ale množstvo ľudí sú „papierové typy“. Sám som jedným z nich 😊. Bez papiera si jednoducho neviem predstaviť svoju prácu. Ak ste sa v tomto popise tiež našli, obmedzte to. Vytlačte iba to, čo je naozaj potrebné a ostatné veci si uchovajte v počítači. Mne osobne pomohli cloudové úložiská, kde mám svoje dokumenty a môžem si ich pozrieť aj cez telefón. Vymente šanóny za adresáre v počítači, spravte si v nich poriadok a ušetrite prírodu.
-
Výber kancelárskeho papiera
Viete ako sa vyrába papier? Je to proces, pri ktorom sa minie množstvo vody a chemických surovín. Dokonca aj tie recyklované papiere nie sú svetlou výnimkou, aj keď stále lepšou alternatívou. Ak chcete vybrať ten „najzelenší“ vyberajte taký, ktorý má minimálny obsah titánovej beloby a chlóru. Ak je to možné tlačte obsah obojstranne.
-
Zelená doprava
Väčšina z nás chodí do práce autom. V lepšom prípade sú v aute dvaja pasažieri. Tlačíme sa v ranných zápchach, cestujeme dlho do práce , ale za to v teple. Dokážete upustiť z pohodlnosti? Ak áno, naše vozidlo môžeme nahradiť hromadnou dopravou, bicyklom, kolobežkou, či prechádzkou. Cesta do práce a z práce má na našu prírodu najväčší dopad. Ak nemáte možnosť vyradiť vozidlo, tak porozmýšľajte nad elektromobilom alebo hybridom.
-
Recyklovanie
Jedna zo základnej veci, ktorá by nemala chýbať v žiadnej firme. Separácia odpadu. Triedením skla, plastu a papiera prispejete do hore spomínaných čísel. Možno nemáte pri práci pristavené smetiaky na takýto odpad, tak ho vynášajte vy, ak už chodíte tým autom. Ak by sa nenašiel dobrovolník, určite si týždenné smeny.
-
Homeoffice
Práca z domu je čím ďalej tým obľúbenejší benefit. Ak to charakter práce umožňuje, tak ho využívajte. Agendu, ktorú viete vybaviť z domu, si odložte na tento deň. Nielenže ušetríte prírodu tým, že nebudete cestovať, využívať energiu v práci ale ako bonus vaša práca získa iný rozmer.
-
Zelené kancelárske potreby
Nie len papier je v kanceláriách spotrebným materiálom. Sú to aj pomôcky, ktoré denne využívame. Začína to pri nákupe potrieb. Pri hromadnej objednávke vo väčších množstvách ušetríme náklady na balenie a prepravu. Do tlačiarní môžeme kupovať recyklované tonery, používať biologické mydlo, namiesto papierových servítok mať oprateľné utierky a do pier môžete kupovať tuhy, aby ste nekupovali nové. Už aj malá firma môže ušetriť prírode veľmi veľa.
-
Pracovné prostredie
Ak chcete spraviť konzervatívne ekologické riešenie začnite ekologickým nábytkom. Z recyklovaných materiálov kúpite celé vybavenie od skríň, stoličiek, až po doplnky. Ak nechcete nechať uniesť touto zelenou vlnou bude stačiť, ak budete pracovať v vzdušnom priestore, kde budú kvety a budete sa cítiť oveľa príjemnejšie.
-
Čas obeda
Hádam najekologickéjším spôsobom je nosiť si jedlo vo vlastných plastových dózach. Ak vám je pohodlnejšie jedlo si kupovať a nosiť si ho do práce, v každej reštaurácii vám jedlo zabalia aj do prinesených obalov.. Denne sa spotrebuje obrovské množstvo plastu za pár lacných obedov. Je to skutočne jednoduché a nenákladné riešenie.
-
Zdieľajte
No a nakoniec tá najjednoduchšia a najlacnejšia forma šetrenia životného prostredia. „Sharujte“ vaše skúsenosti, poznatky a budte príkladom pre svojich kolegov. Ak uvidia, že vy to zvládate začnú to robiť možno aj oni. Najlepšie je, ak túto myšlienku budete zdieľať aj mimo svojho pracoviska.
Verím, že vás tieto rady inšpirovali a urobíte veľkú radosť našej planéte, ak vyskúšate aspoň jednu.